Kalendarz świetliczaków

ROK SZKOLNY 2018/2019

Ziemniak to warzywo zdrowe i wszechstronne – można z niego przyrządzić wiele rodzajów dań. Niezmiennie króluje na polskich stołach w czasie chłodniejszych pór roku. 10 października również uczniowie klas IV uczęszczający do świetlicy postanowili wykorzystać jego zalety przygotowując smaczną ziemniaczaną sałatkę.


W dniach 4 – 9 października odbyła się VII Świetlicowa Spartakiada. W tym roku uczestniczyło w niej 26 zawodników, którzy nie szczędząc sił i zapału, sprawdzało swoje umiejętności w 5 konkurencjach: skoku w dal, skokach na skakance, rzutach do celu, grze w golfa oraz konkurencji „Złap piłkę”. Z przyjemnością informujemy, iż w tym roku najlepszymi okazali się: M. Sowa (10 punktów) oraz K. Stempowicz i J. Nagraba (9 punktów). Wszystkim zawodnikom oraz zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


Wakacyjne wspomnienia utrwaliły A. Bielak, Z. Diller, I. Siwiecka, H. Sztonyk, E. Wołosiuk wykonując prace na XV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Pocztówka z wakacji”.


5 października obchodziliśmy w świetlicy Światowy Dzień Uśmiechu.  Święto to obchodzone jest  od 1999 r., przypada w pierwszy piątek października, a jego pomysłodawcą był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu tzw. „smiley face”. Śmiechu nie brakowało dzięki obecności klauna, podczas oglądania i odgadywania znaczenia wesołych scenek, czytania dowcipów, wspólnego projektowania naszej uśmiechniętej buźki, a największego ponuraka rozbawił konkurs na śmieszną minę. „Uśmiech to skrzywienie, które wszystko prostuje”, polecamy go więc na każdy dzień.


Jesień to pora roku, która cieszy bogactwem barw przyrody oraz obfitością warzyw i owoców  na naszych stołach. 3 października Pani Jesień odwiedziła naszą świetlicę. Przyniosła kosz pełen darów. Dzieci dla gościa wykonały piosenkę i taniec, wykazały się wiedzą na temat jesiennej przyrody oraz sprawnością w drużynowych zawodach „rzucania orzeszkami”.


Rozpoczęły się zmagania uczniów w Świetlicowym Turnieju  Szachowym. W pierwszym miesiącu roku szkolnego najlepszymi szachistami się: N. Leszczyk i S. Niedbałko (I miejsce), G. Grochowska i K. Stempowicz (II miejsce), M. Grzebalska i T. Siekierzyński  (III miejsce). Wszystkim uczestnikom turnieju życzymy powodzenia, a zwycięzcom wrześniowych rozgrywek gratulujemy.


2 października uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w świetlicy w lekcji „Historia pewnej niedźwiedzicy, czyli dzieje Baśki Murmańskiej”, którą przeprowadziła p. Edyta Gula z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Barwna historia niedźwiedzicy przygarniętej w północnej Rosji, a następnie przyjętej na stan do batalionu Murmańczyków dowodzonego przez płk. Juliana Skokowskiego  przybliżyła dzieciom historię Polski z okresu odzyskiwania niepodległości w 1918 roku. Za ciekawą lekcję serdecznie dziękujemy.


25 września odbyły się wybory do świetlicowej Rady Uczniów. Kandydowało do niej 9 uczniów, którym nie brak ciekawych pomysłów  i chęci do pracy na rzecz innych: K. Dąbrowska, B. Figurska, M. Kasperski, A. Nowicka, K. Piotrkowicz, N. Rogowska, W. Suchecka, A. Woźniak i J. Zielińska. W demokratycznym  głosowaniu świetliczaki wybrały do Rady: N. Rogowską (przewodnicząca), K. Dąbrowską, K. Piotrkowicza oraz M. Kasperskiego. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej działalności.


21 i 25 września w świetlicy odbyła się uroczystość pasowania na świetliczanina uczniów klas pierwszych. Aby znaleźć się w gronie świetliczaków nasi najmłodsi koledzy pozytywnie przeszli „próbę Pinokia”, „próbę Kopciuszka” oraz „próbę uśmiechu” wykazując się znajomością zasad zachowania obowiązujących w świetlicy, sprawnością w szybkim segregowaniu klocków oraz  umiejętnością zachowania powagi podczas zjadania cytryny. Uroczystość była okazją do wspólnej zabawy, a zakończył ją słodki poczęstunek.


19 września w świetlicy obejrzeliśmy przedstawienie Teatru Parandyk „Zielona karuzela”. Spektakl przypomniał nam o zmianach, które nieustannie zachodzą w przyrodzie oraz nieuchronności następowania po sobie kolejnych pór roku. Uświadomił, iż bez względu na pogodę – jeśli tylko się tego chce – piękno natury można dostrzec każdego dnia.


15 września to Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, odkrywania talentów i odwagi w pokonywaniu trudności. 14 września Święto Kropki obchodziliśmy – już po raz drugi – w świetlicy. W przyozdobionej kropkami sali malowaliśmy  stempelkami “kropeczkowe” prace, rozmawialiśmy o swoich talentach, wykonaliśmy ilustrację do piosenki “Biedroneczki są w kropeczki”.


Fizyka i chemia to niełatwe, ale równocześnie fascynujące dziedziny nauki. Mogliśmy się o tym przekonać obserwując doświadczenia, które przeprowadził w świetlicy 7 września instruktor Klubu Szalonego Naukowca Your Academy. Za niezwykłą lekcję bardzo dziękujemy!