Kalendarz świetliczaków

ROK SZKOLNY 2018/2019

7 grudnia do naszej świetlicy przybył Mikołaj razem ze swoimi pomocnikami. Dzieci przywitały go wierszem, a potem razem z Mikołajem bawiły się tańcząc, śpiewając piosenki, rozwiązując zimowe zagadki i krzyżówkę. Na koniec zabawy Mikołaj obdarował dzieci prezentami – świątecznymi choinkami, gwiazdkami i słodyczami oraz obiecał, że odwiedzi nas ponownie za rok.


Grudzień to czas przedświątecznych przygotowań, z którym nierozerwalnie łączy się zapach i smak piernika. 5 grudnia uczniowie klas czwartych piekli pierniczki w naszej świetlicy. Dzieci wycinały z piernikowego ciasta różne kształty, a upieczone ciastka ozdabiały lukrowanymi dekoracjami. Pierniczki były prezentem mikołajkowym dla młodszych świetliczaków, będzie je można także nabyć podczas bożonarodzeniowego kiermaszu świetlicy.


1 grudnia w Szkole Podstawowej nr 312 odbył się Turniej Szachowy zorganizowany przez Fundację 23. W turnieju z sukcesem wziął udział uczeń klasy drugiej Sebastian Niedbałko, zajmując 9 miejsce. Serdecznie gratulujemy!


W listopadowych rozgrywkach Turnieju Szachowego na podium uplasowali się: M. Grzebalska i S. Niedbałko (I miejsce), N. Leszczyk i M. Nitka (II miejsce) oraz G. Grochowska i K. Stempowicz (III miejsce). Gratulujemy!


28 i 30 listopada odbyły świetlicowe wróżby andrzejkowe. Najpierw dzieci dowiedziały się, na czym polegał ludowy zwyczaj katarzynek i andrzejek, a później rozpoczęło się przepowiadanie przyszłości. Wróżyliśmy z kart, kości i butelki, była wróżba 5 talerzyków, kolorowych listków oraz kubków przyszłości. Był krąg szczęścia, kram z marzeniami i serca z imionami. Każda kolejna wróżba wywoływała okrzyki radości, zdumienia lub przerażenia… Ale wszyscy pamiętaliśmy, że to tylko zabawa.


25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia – miękkiej, miłej w dotyku przytulanki, która pociesza, dodaje otuchy i pomaga zasypiać. W naszej świetlicy świętowaliśmy kilka dni, podczas których dzieci poznały historię święta, rozmawiały o swoich pluszowych ulubieńcach oraz o misiach z kart książek, z bajek i filmów. Nie zabrakło także piosenek o niedźwiadkach, zwłaszcza o tym, który mocno śpi… Dzieci uszyły również misiowe breloczki z filcu oraz utrwalały wizerunki swoich pluszowych przyjaciół w pracach plastycznych.


23 listopada naszą świetlicę ponownie odwiedził Teatrzyk Parandyk. Tym razem obejrzeliśmy spektakl „Czarodziejski koncert życzeń” – opowieść o dzieciach, które dzięki czarodziejskiemu kamykowi zaczęły rozumieć mowę zwierząt i wysłuchały smutnej opowieści mieszkańców lasu o niszczonej przez ludzi przyrodzie. Jak chronić nasze środowisko?  To pytanie, na które odpowiedzi szukały dzieci wraz z bohaterami przedstawienia.


21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. Jak co roku świetlica przyłączyła się do obchodów święta. W salach świetlicy pojawiły się plakaty zachęcające do okazywania sobie życzliwości, uczniowie i  nauczyciele obdarowani zostali kolorowymi serduszkami, wszyscy staraliśmy się być dla siebie szczególnie mili i serdeczni. Pamiętajmy również na co dzień, że uśmiech, ciepłe słowo czy życzliwy gest to okruchy dobra, które wracają do nas zwielokrotnione…


20 listopada odbył się w świetlicy Konkurs Recytatorski. W konkursie wzięło udział 12 uczniów klas drugich i trzecich: K. Dąbrowska, B. Figurska, G. Grochowska, A. Imbierska, J. Nagraba, J. Snopek, M. Sowa, W. Suchecka, M. Szczęsna, Sz. Wojciechowski, A. Woźniak, A. Zdrodowski. Wszyscy uczestnicy konkursu pięknie zaprezentowali swoje interpretacje wierszy polskich poetów, a jury, w którym obok nauczycieli zasiadali także przedstawiciele świetlicowej Rady Uczniów,  najwyżej oceniło występy A. Woźniak (I miejsce), M. Sowy (II miejsce) i K. Dąbrowskiej (III miejsce). Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za trud włożony w przygotowanie do konkursu.


13 listopada w Szkole Podstawowej nr 255 odbył się Turniej szachowy z okazji  setnej rocznicy odzyskania niepodległości dla dzieci z Pragi – Południe. Naszą szkołę reprezentowało 9 zawodników: M. Grzebalska, B. Kotarski, N. Leszczyk, A. Lipiecki, A. Mytnik, S. Niedbałko, M. Nitka, O. Patino, K. Stempowicz. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaciętą walkę o każdy punkt, a szczególne gratulacje kierujemy do M. Nitki, który zajął w turnieju wysokie 6 miejsce.


W październikowych rozgrywkach Turnieju Szachowego na podium uplasowali się: N. Leszczyk i S. Niedbałko (I miejsce), M. Grzebalska i K. Stempowicz (II miejsce) oraz G. Grochowska i M. Nitka (III miejsce). Gratulujemy


100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości nasza świetlica uczciła spotkaniem „Śpiewamy dla Niepodległej”, na którą zaprosiła społeczność naszej szkoły. Podczas spotkania uczniowie, rodzice i wychowawcy wspólnie wykonali 9 najbardziej lubianych i popularnych  pieśni żołnierskich z czasów walk Polski o niepodległość, a uczniowie klas czwartych: M. Biniek, S. Gałązka, M. Grzebalska, N. Leszczyk i K. Piotrkowicz przybliżyli nam historię ich powstania. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy swoją obecnością uświetnili naszą uroczystość.


Podczas zajęć plastycznych w świetlicy uczniowie: A. Badran, N. Baryłka, O. i F. Bełza, A. Bytniewski, Z. Diller, G. Frołow, M. Główczyński, A. Lipiecki, P. Osoba i A. Rogulski wykonali prace na konkurs „Kolorowa Niepodległa” zorganizowany przez IPN w Warszawie.


W październiku odbył się Turniej Warcabowy Dziewcząt, w którym wzięły udział uczennice klas pierwszych. Z przyjemnością informujemy, iż najlepszymi zawodniczkami w naszej świetlicy okazały się: W. Mielcuch (I miejsce), G. Frołow (II miejsce) oraz M. Płachta (III miejsce). Gratulujemy!


21 października uczestnicy świetlicowych zajęć szachowych: M. Grzebalska, S. Niedbałko i T. Siekierzyński wzięli udział w zawodach Szachy w Ratuszu – Bielany 2018 zorganizowanych przez Bielański Ośrodek Kultury. Nasi szachiści sprawdzili swoje umiejętności w grze z uczniami innych warszawskich szkół i zdobyli punkty w rankingu indywidualnym.


Ziemniak to warzywo zdrowe i wszechstronne – można z niego przyrządzić wiele rodzajów dań. Niezmiennie króluje na polskich stołach w czasie chłodniejszych pór roku. 10 października również uczniowie klas IV uczęszczający do świetlicy postanowili wykorzystać jego zalety przygotowując smaczną ziemniaczaną sałatkę.


W dniach 4 – 9 października odbyła się VII Świetlicowa Spartakiada. W tym roku uczestniczyło w niej 26 zawodników, którzy nie szczędząc sił i zapału, sprawdzało swoje umiejętności w 5 konkurencjach: skoku w dal, skokach na skakance, rzutach do celu, grze w golfa oraz konkurencji „Złap piłkę”. Z przyjemnością informujemy, iż w tym roku najlepszymi okazali się: M. Sowa (10 punktów) oraz K. Stempowicz i J. Nagraba (9 punktów). Wszystkim zawodnikom oraz zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


Wakacyjne wspomnienia utrwaliły A. Bielak, Z. Diller, I. Siwiecka, H. Sztonyk, E. Wołosiuk wykonując prace na XV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Pocztówka z wakacji”.


5 października obchodziliśmy w świetlicy Światowy Dzień Uśmiechu.  Święto to obchodzone jest  od 1999 r., przypada w pierwszy piątek października, a jego pomysłodawcą był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu tzw. „smiley face”. Śmiechu nie brakowało dzięki obecności klauna, podczas oglądania i odgadywania znaczenia wesołych scenek, czytania dowcipów, wspólnego projektowania naszej uśmiechniętej buźki, a największego ponuraka rozbawił konkurs na śmieszną minę. „Uśmiech to skrzywienie, które wszystko prostuje”, polecamy go więc na każdy dzień.


Jesień to pora roku, która cieszy bogactwem barw przyrody oraz obfitością warzyw i owoców  na naszych stołach. 3 października Pani Jesień odwiedziła naszą świetlicę. Przyniosła kosz pełen darów. Dzieci dla gościa wykonały piosenkę i taniec, wykazały się wiedzą na temat jesiennej przyrody oraz sprawnością w drużynowych zawodach „rzucania orzeszkami”.


Rozpoczęły się zmagania uczniów w Świetlicowym Turnieju  Szachowym. W pierwszym miesiącu roku szkolnego najlepszymi szachistami się: N. Leszczyk i S. Niedbałko (I miejsce), G. Grochowska i K. Stempowicz (II miejsce), M. Grzebalska i T. Siekierzyński  (III miejsce). Wszystkim uczestnikom turnieju życzymy powodzenia, a zwycięzcom wrześniowych rozgrywek gratulujemy.


2 października uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w świetlicy w lekcji „Historia pewnej niedźwiedzicy, czyli dzieje Baśki Murmańskiej”, którą przeprowadziła p. Edyta Gula z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Barwna historia niedźwiedzicy przygarniętej w północnej Rosji, a następnie przyjętej na stan do batalionu Murmańczyków dowodzonego przez płk. Juliana Skokowskiego  przybliżyła dzieciom historię Polski z okresu odzyskiwania niepodległości w 1918 roku. Za ciekawą lekcję serdecznie dziękujemy.


25 września odbyły się wybory do świetlicowej Rady Uczniów. Kandydowało do niej 9 uczniów, którym nie brak ciekawych pomysłów  i chęci do pracy na rzecz innych: K. Dąbrowska, B. Figurska, M. Kasperski, A. Nowicka, K. Piotrkowicz, N. Rogowska, W. Suchecka, A. Woźniak i J. Zielińska. W demokratycznym  głosowaniu świetliczaki wybrały do Rady: N. Rogowską (przewodnicząca), K. Dąbrowską, K. Piotrkowicza oraz M. Kasperskiego. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej działalności.


21 i 25 września w świetlicy odbyła się uroczystość pasowania na świetliczanina uczniów klas pierwszych. Aby znaleźć się w gronie świetliczaków nasi najmłodsi koledzy pozytywnie przeszli „próbę Pinokia”, „próbę Kopciuszka” oraz „próbę uśmiechu” wykazując się znajomością zasad zachowania obowiązujących w świetlicy, sprawnością w szybkim segregowaniu klocków oraz  umiejętnością zachowania powagi podczas zjadania cytryny. Uroczystość była okazją do wspólnej zabawy, a zakończył ją słodki poczęstunek.


19 września w świetlicy obejrzeliśmy przedstawienie Teatru Parandyk „Zielona karuzela”. Spektakl przypomniał nam o zmianach, które nieustannie zachodzą w przyrodzie oraz nieuchronności następowania po sobie kolejnych pór roku. Uświadomił, iż bez względu na pogodę – jeśli tylko się tego chce – piękno natury można dostrzec każdego dnia.


15 września to Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, odkrywania talentów i odwagi w pokonywaniu trudności. 14 września Święto Kropki obchodziliśmy – już po raz drugi – w świetlicy. W przyozdobionej kropkami sali malowaliśmy  stempelkami “kropeczkowe” prace, rozmawialiśmy o swoich talentach, wykonaliśmy ilustrację do piosenki “Biedroneczki są w kropeczki”.


Fizyka i chemia to niełatwe, ale równocześnie fascynujące dziedziny nauki. Mogliśmy się o tym przekonać obserwując doświadczenia, które przeprowadził w świetlicy 7 września instruktor Klubu Szalonego Naukowca Your Academy. Za niezwykłą lekcję bardzo dziękujemy!