Kalendarz świetliczaków

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

18 czerwca w świetlicy już po raz drugi gościliśmy Magdalenę i Michała Gałązków – uczniów Zespołu Szkół Muzycznych I stopnia im. St. Moniuszki w Warszawie. Magda i Michał pięknie zagrali utwory fortepianowe  m. in. J. S. Bacha oraz W. A. Mozarta, a potem odpowiadali na pytania publiczności. Magdzie, Michałowi oraz ich tacie serdecznie dziękujemy za wspaniałe muzyczne chwile.


8 czerwca świetlicowi szachiści: A. Mytnik Id, S. Niedbałko Ie, G. Grochowska IIa, M. Grzebalska, N. Leszczyk IIIa, O. Patino, A. Lipiecki IIId, M. Koch, M. Nitka IIIe, K. Markowski IIIf wzięli udział w V Turnieju Finałowym ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”, który odbywał się pod hasłem „Gramy dla Niepodległej”, zorganizowanym przez Polski Związek Szachowy. W czasie turnieju zawodnicy mieli okazję udoskonalić swoje umiejętności w rozgrywkach z najlepszymi uczniami z całej Polski. Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.


Z radością informujemy, iż Liliana Batarowska IIIe otrzymała wyróżnienie w Warszawskim Konkursie Plastycznym „Kraina Wolnego Czasu” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 16 im. Tony Halika w Warszawie. Serdecznie gratulujemy!


1 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka. Święto powstało z inicjatywy organizacji The International Union for Protection of Childhood, która za cel obrała sobie zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Obecnie Dzień Dziecka obchodzony jest w ponad 100 państwach świata. W naszej świetlicy już 28 maja odbyła się radosna impreza, podczas której nie zabrakło wspólnych zabaw, tańców, różnorodnych konkursów i upominków.


30 maja uczniowie klas pierwszych i drugich: S. Niedbałko Ie, M. Szczęsna Ic, J. Snopek IIa, M. Rościszewski Ic, J. M., A. Z. wzięli udział w Dzielnicowym Turnieju Gry w Warcaby, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 312. Dzieci walczyły dzielnie, godnie zaprezentowały naszą szkołę w rozgrywkach i chociaż tym razem nikomu nie udało się stanąć na podium,  serdecznie im dziękujemy.


29 maja, z okazji Dnia Dziecka, uczniowie kl. IV – V uczęszczający do Klubu „Zośka” urządzili przyjęcie piżamowe. Leniwe popołudnie spędzili na sympatycznych rozmowach, podjadaniu ulubionych przekąsek oraz oglądaniu filmów.


Po dziewięciu miesiącach zmagań podsumowany został trwający przez cały rok szkolny Świetlicowy Turniej Szachowy. Wzięło w nim udział ponad stu uczestników. Tym większe gratulacje należą się zwycięzcom, a są nimi: N. Leszczyk IIIa i Sz. Łukasiak IIa (I miejsce), M. Grzebalska IIIa i A. Mytnik Id (II miejsce) oraz G. Grochowska IIa i M. Nitka IIIe (III miejsce). Serdecznie gratulujemy!


W maju rozstrzygnięty został konkurs „Nasza zielona przestrzeń” na projekt zagospodarowania przestrzeni wokół szkolnego boiska. Tego niełatwego zadania podjęło się 7 uczniów. Każdy z projektów był ciekawą i wartą realizacji propozycją. Jury najwyżej oceniło prace: K. Piotrkowicza IIIf (I miejsce), O. Piotrkowicza IIa (II miejsce) oraz M. Biniek IIIa i Z. Frankowskiej IIIf. Wyróżnienia otrzymały: G. Głowala IIa, G. Grochowska IIa i  Żukowska IIa. Gratulujemy!


Z przyjemnością informujemy, iż najlepszymi świetlicowymi szachistami w maju zostali: N. Leszczyk IIIa i Sz. Łukasiak IIa (I miejsce), M. Grzebalska IIIa i M. Nitka IIIe (II miejsce) oraz G. Grochowska IIa i J. Zaliwski Ie (III miejsce). Gratulujemy!


26 maja święto obchodzą wszystkie mamy. W tym dniu dzieci składają im życzenia i starają się okazać swoją miłość. W świetlicy dzieci wykonały dla swoich mam piękne bransoletki techniką decoupage’u.


24 i 25 maja uczniowie uczęszczający do Klubu „Zośka” zorganizowali sprzedaż ekologicznych toreb na zakupy, które wcześniej samodzielnie pomalowali podczas zajęć plastycznych w Klubie.  Niepowtarzalne i zabawne torby szybko znalazły nabywców, a  pozyskane środki przeznaczone zostaną na zagospodarowanie przestrzeni wokół szkolnego boiska.


23 maja w świetlicy odbyło się  przedstawienie teatru Parandyk „Jajko czy kura?”. Jego bohaterowie – krasnoludek Borówka oraz jego uczennica Poziomka mieli różne zdania na temat tego, czy dzieci potrafią samodzielnie myśleć. Ich spór rozstrzygnął turniej pomiędzy misiem Gapiszonem i papugą Arą – udowodnił, że  dziecko, jeśli tylko da mu się taką szansę, potrafi być uważnym obserwatorem, podejmować samodzielnie decyzje i  dokonywać trafnych wyborów.


Uczestnicy zajęć teatralnych przygotowali przedstawienie „Szare piórko”. 21 maja zaprezentowali je dzieciom z klasy 0c, a 28 maja – przedszkolakom, grupie dzieci trzyletnich z Przedszkola nr 397 „Ziarenko”, które odwiedziły naszą świetlicę. Przedstawienie podobało się widzom – dzieci w skupieniu i ciszy obejrzały historię piórka, a później samodzielnie wykonały  kolorowe kwiatki, które  – mamy nadzieję – będą miłą pamiątką wizyty w świetlicy.


15 maja obchodziliśmy Święto Szkoły. W tym dniu uczniowie klas I – III uczestniczyli w specjalnych, przygotowanych dla nich przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowawców świetlicy, zajęciach: Turnieju Wiedzy o Patronie, zajęciach plastycznych oraz Turnieju Gry w Dwa Ognie, w którym zwyciężyła klas Ib. Były one okazją do  przypomnienia patriotycznej postawy i bohaterskich czynów żołnierzy Batalionu „Zośka”.


10 maja uczniowie uczęszczający do Klubu „Zośka” urządzili majowy piknik. Ciepłe popołudnie Klubowicze spędzili na dworze grając w gry planszowe, słuchając muzyki oraz zajadając się smakołykami, Podczas pikniku odbył się także konkurs taneczny, w którym szczególnie pięknie zaprezentowała się Karolina Król.Zwycięzcami Turnieju Szachowego w kwietniu zostali: N. Leszczyk IIIa i Sz. Łukasiak IIa (I miejsce), M. Grzebalska IIIa i M. Nitka IIIe (II miejsce) oraz G. Grochowska IIa i S. Niedbałko Ie  (III miejsce). Gratulujemy!


Emocje, świetna zabawa, rywalizacja… Takimi słowami określić można rozgrywki w ramach Turnieju Gier Planszowych, który odbywał się w dniach 25-27 kwietnia w naszej świetlicy. W turnieju wzięła udział imponująca liczba uczestników – 69 uczniów z 14 oddziałów klasowych. Zawodnicy walczyli o zwycięstwo w 10 grach w trzech kategoriach: gry karciane, planszowe oraz gry na szachownicy. Okazało się, iż tradycyjne planszówki to świetna i mądra rozrywka. Zwycięzcą turnieju został A. Z. IIa, na drugim miejscu uplasowała się Nela Leszczyk IIIa, III miejsce ex aequo zajęli: Matylda Marowska IIId, Jakub Jackiewicz IIIb i Teodor Siekierzyński IIb. Zwycięzcom i uczestnikom turnieju gratulujemy!


W marcu i kwietniu uczestnicy zajęć plastycznych wykonali prace, które wzięły udział w konkursach:

  • warszawskim konkursie plastycznym „Kraina wolnego czasu”
  • konkursie plastycznym dla uczniów szkół podstawowych  „A gdybym był instrumentem…”
  • Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży „Coś mojego”
  • Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Autoportret, czyli portret własny”
  • Ogólnopolskim Biennale Plastyczno-Fotograficznym Dzieci i Młodzieży „Przyroda”.

Autorzy prac: L. Batarowska, A. Bieńkowska, A. Bor, M. Culepa, A. Derda, P. Fidor, W. Głuszek, M. Grabowska, G. Grochowska, J. Jankowska, O. Kulpik, J. Nitka, M. Ostrowska, K. Piotrkowicz, O. Piotrkowicz, P. Stefańczyk, N. Stelmaszczyk, W. Suchecka, A. Tabaka, G. Trochimczuk, A. Wachnik, K. Zaliwska, M. Zawadka, M. Żochowski.


Z przyjemnością informujemy, iż najlepszymi świetlicowymi szachistami w marcu zostali: N. Leszczyk IIIa i Sz. Łukasiak IIa (I miejsce), M. Grzebalska IIIa i M. Nitka IIIe (II miejsce) oraz G. Grochowska IIa i S. Bielecki Vc (III miejsce). Gratulujemy!


W dniach 9 -13 kwietnia na zajęciach w świetlicy dzieci poznawały zasady zdrowego stylu życia, w tym prawidłowego odżywiania. Wiedzę wprowadziły w życie przygotowując smaczne, bogate w wartościowe składniki odżywcze kanapki i przekąski.


6 kwietnia piętnastu uczniów klas drugich i trzecich wzięło udział w kolejnej edycji świetlicowego konkursu Mistrz zagadek. Rozwiązywanie zagadek to zabawa, która ćwiczy wyobraźnię, uwagę i myślenie. Zagadki, choć krótkie, a często nawet żartobliwe, nie zawsze łatwo odgadnąć. W naszym konkursie najlepiej udało się to Aleksandrze Płachcie IIIf (I miejsce), Gai Grochowskiej IIa (II miejsce) oraz Szymonowi Zajdlerowi IIc (III miejsce). Gratulujemy!


28 marca rozstrzygnięty został Świetlicowy Konkurs Czytania dla uczniów klas drugich i trzecich. W kilkuetapowym konkursie udział wzięło 26 uczestników. Spośród nich najlepszymi umiejętnościami pięknego czytania wykazali się: Mateusz Koch IIIe i Adam Nieckarz IIIc (I miejsce), Zofia Frankowska IIIf (II miejsce), Miłosz Szewel IIIe (III miejsce), Mateusz Skwara IIIe i Damian Żółciak IIIe (IV miejsce) oraz Anita Lovczuk IIId i Marek Kobrzyński IIIe (wyróżnienia). Gratulujemy!


Świąteczne kiermasze już na stałe wpisały się w kalendarz imprez naszej świetlicy. Tuż przed Wielkanocą zaprosiliśmy społeczność naszej szkoły na kolejny, podczas którego można było nabyć wykonane w świetlicy, niepowtarzalne i wyjątkowe pisanki oraz ozdoby z filcu. Dochód z kiermaszu przeznaczyliśmy na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę.


20 marca przybyła do nas astronomiczna wiosna. W świetlicy – jak co roku –  powitaliśmy ją radośnie. Szukaliśmy oznak wiosennego przebudzenia w przyrodzie, rywalizowaliśmy w konkurencjach sadzenia i podlewania ziemniaków, odbyły się też zawody w przeciąganiu liny pomiędzy niespieszącą się do odejścia zimą i zniecierpliwioną wiosną. Zgodnie z tradycją utopiliśmy też marzannę.  Liczymy na to, że zadowolona z takiego przyjęcia wiosna już na dobre zagości w przyrodzie.


22 marca dzieci uczestniczyły w lekcji „Praskie zawody” w Muzeum Pragi. Podczas zajęć dzieci oglądały przedmioty, których kiedyś używali na co dzień mieszkańcy Pragi i dowiedziały się, kto zajmował się ich wykonywaniem. Poznały tajniki pracy rzemieślników –  introligatora, sztukatora, dmuchacza szkła wykonującego przepiękne bombki choinkowe. Dowiedziały, czym zajmowali się modystka, gorseciarka, szewc i szklarz. Spacerowały też ul. Ząbkowską, oglądając  zabytkowe domy z przełomu XIX i XX wieku.


Zwycięzcami Turnieju Szachowego w lutym zostali: N. Leszczyk IIIa i Sz. Łukasiak IIa (I miejsce), M. Grzebalska IIIa i A. Lipiecki IIId (II miejsce) oraz G. Grochowska IIa i K. Suchecki IIb (III miejsce). Gratulujemy!


 w świetlicy odbył się konkurs dla uczniów klas trzecich „Bystre oczko”. Konkurs polegał na odnalezieniu ukrytych wśród literek wyrazów. W konkursie wzięli udział: A. Aleksandrowicz IIIb, A. Bajorek IIIb, A. Derda IIId, J. Jackiewicz IIIb, O. Kulpik IIIb, L. Marak IIId, M. Marowska IIId, M. Nitka IIIe, M. Skwara IIIe, M. Szewel IIIe, M. Zawadka IIIe, D. Żółciak IIIe. Najszybciej z zadaniem poradzili sobie: M. Marowska, J. Jackiewicz oraz M. Nitka. Gratulujemy!


16 lutego w świetlicy obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Leśne SOS”. Jego bohaterowie – mieszkańcy lasu, Ekoludek i Nimfa Wodna – przypomnieli nam, jak powinniśmy zachowywać się wobec przyrody, a jakich zachowań musimy bezwzględnie unikać. Warto o tym pamiętać, kiedy wybierzemy się na wycieczkę do lasu…


14 i 15 lutego odbyły się świetlicowe walentynki. Podczas zabawy wspominaliśmy słynne bajkowe pary – przyjaciół i zakochanych, staraliśmy się lepiej poznać nawzajem szukając łączących nas cech i zainteresowań. Była okazja do wręczenia serduszka ulubionej koleżance, powiedzenia kilku miłych słów koledze z innej klasy, a nawet wywróżenia sobie imienia przyszłego męża lub żony. Uczniowie klas IV i V odgrywali scenki dramowe o tematyce walentynkowej oraz delektowali się samodzielnie przygotowaną pyszną czekoladą.


W bieżącym roku warszawska Praga świętuje 370 rocznicę nadania jej praw miejskich. Nasza świetlica także włączyła się w obchody tej ważnej rocznicy. 9 lutego odbył się konkurs „Rozpoznajemy znane miejsca na Pradze”. W konkursie wzięło udział 30 uczniów, których zadaniem było rozpoznanie i podpisanie zabytkowych, ważnych i ciekawych obiektów naszej dzielnicy, których fotografie umieszczone zostały w salach świetlicy. Wszystkie znane miejsca Pragi bezbłędnie rozpoznali: A. Biniek Id, M. Kasperski IIIe, B. Kosiński IVc, S. Mikiciuk Ie, J. Nitka Ie, K. Piotrkowicz IIIf, M. Szczęsna Ic. Gratulujemy!


5 lutego uczniowie klasy trzeciej: A. Bor, Z. Frankowska, N. Leszczyk oraz K. Piotrkowicz odwiedzili dzieci z oddziału przedszkolnego 0c. Trzecioklasiści przeczytali dzieciom wiersze wyjaśniające znaczenie niektórych polskich przysłów. Przedszkolaki uważnie słuchały, a potem podziękowały starszym kolegom wręczając im piękne laurki oraz prezenty.


1 lutego rozstrzygnięty został Konkurs na recenzję książki. Spośród uczniów, którzy w tej formie zechcieli zachęcić swoich kolegów do przeczytania ciekawej lektury, jury postanowiło nagrodzić: F. Próchno IVc (I miejsce), M. Cygan IVb (II miejsce) oraz M. Biniek IIIa (III miejsce). Laureatom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Wierzymy, że inne dzieci chętnie sięgną po polecone przez Was pozycje.


Z przyjemnością informujemy, iż zwycięzcami Turnieju Szachowego w I półroczu roku szkolnego zostali: G. Grochowska IIa i A. Mytnik Id (I miejsce), N. Leszczyk IIIa i B. Kotarski Ia  (II miejsce) oraz M. Grzebalska IIIa i M. Nitka IIIe (III miejsce). W turnieju wzięło udział 128 miłośników królewskiej gry, dlatego zwycięzcom należą się szczególne gratulacje.


Zakończył się także świetlicowy Turniej Warcab. W I półroczu roku szkolnego wzięło w nim udział 16 zawodników. Spośród nich najlepszymi okazali się: N. Leszczyk IIIa i A. Bajorek IIIb (I miejsce), M. Grzebalska IIIa i J. Jackiewicz IIIb (II miejsce) oraz M. Biniek IIIa i J. Markowski IIa (III miejsce). Gratulujemy!


Najlepszymi świetlicowymi szachistami w styczniu okazali się: N. Leszczyk IIIa i A. Mytnik Id (I miejsce),  M. Grzebalska IIIa i M. Nitka IIIe (II miejsce) oraz G. Grochowska IIa i K. Markowski IIIf (III miejsce). Gratulujemy!


W rozgrywkach warcabowych w grudniu przeciwników zdystansowali: A. Bajorek IIIb (I miejsce), J. Jackiewicz IIIb (II miejsce) oraz J. Markowski IIa (III miejsce). Gratulujemy!


Nitka Ie, A. Biniek, M. Ostrowska, Z. Jemielity Id, K. Dąbrowska, L. Drenkowska Ia oraz A. Świdzińska IIb wykonali prace na Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Przyroda w kolorach 2018 – W świecie psowatych”, a P. Rosłanowski, J. Król, Z. Jemielity, A. Piskorska, M. Ostrowska, Z. Marcjanik, A. Śmiechowska, A. Biniek Id wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Plastycznej „Świat w oczach najmłodszych – rodzinne pasje”.


Z przyjemnością informujemy, iż zwycięzcami świetlicowego Turnieju Szachowego w grudniu zostali: G. Grochowska IIa i A. Z. IIa (I miejsce), N. Leszczyk IIIa i M. Nitka IIIe (II miejsce) oraz M. Grzebalska IIIa i K. Piotrkowicz IIIf (III miejsce). Gratulujemy!


Z okazji świąt Bożego Narodzenia na zajęciach origami uczniowie wykonali 300 gwiazdek –  prezentów dla dzieci przebywających na leczeniu w Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie. Mamy nadzieję, że ten serdeczny podarunek spodoba się dzieciom. Wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do naszej akcji przynosząc torebki po herbacie bardzo dziękujemy!


Choinki, bombki, świąteczne ozdoby, stroiki i ciasteczka wykonane na zajęciach w świetlicy mogli kupić rodzice i uczniowie naszej szkoły w czasie kiermaszu  bożonarodzeniowego, który odbył  się w dniach 13 – 18 grudnia. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a  uzyskane środki przeznaczone zostały na cele Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci oraz zakup materiałów do zajęć plastyczno – technicznych. Serdecznie dziękujemy wszystkim kupującym za hojność i życzliwe podejście do naszej inicjatywy.


15 grudnia odbył się w świetlicy Konkurs Czytania Wierszy. W konkursie wzięło udział 11 uczniów klas drugich i trzecich: G. Grochowska IIa, M. Biniek IIIa, N. Leszczyk IIIa, A. Bor IIIc, A. Nieckarz IIIc, E. Zaczek IIIc, M. Suprynowicz IIIc, M. Barszcz IIIf, Z. Frankowska IIIf, K. Piotrkowicz IIIf, W. Grabowska IIIf.   Wszyscy uczestnicy konkursu pięknie zaprezentowali swoje interpretacje wierszy D. Strzemińskiej – Więckowiak z książki „Rymowanki polskie – przysłowia dla dzieci”, a jury najwyżej oceniło występy N. Leszczyk (I miejce), A. Bor (II miejsce) i M. Suprynowicz (III miejsce). Zwyciężczyniom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za trud włożony w przygotowanie do konkursu.


Z okazji przypadającego 25 listopada Światowego Dnia Pluszowego Misia w świetlicy odbył się konkurs plastyczny. Uczestnicy konkursu różnymi technikami plastycznymi wykonali portrety swoich ulubionych niedźwiadków. Po trudnych naradach jury nagrodziło: G. Grochowską IIa (I miejsce), A. Gadomską IIIc (II miejsce), M. Szczęsną Ic (III miejsce) oraz A. Krochmalskiego IIIa (wyróżnienie). Gratulujemy!


Grudzień to czas przedświątecznych przygotowań, z którym nierozerwalnie łączy się zapach i smak piernika. 6 i 7 grudnia grupa uczniów wzięła udział w wypiekaniu pierniczków w naszej świetlicy. Dzieci wyrabiały piernikowe ciasto i wycinały z niego różne kształty. Po upieczeniu pierniczków częstowały nimi swoich kolegów, umilając im w ten sposób czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.


6 grudnia odbyły się świetlicowe mikołajki. Do świetlicy przybył św. Mikołaj, który bawił się z dziećmi, obserwował ich zmagania podczas różnorodnych konkursów, a na koniec obdarował słodkim prezentem.


28 i 29 listopada w naszej świetlicy odbyły się zabawy andrzejkowe. Ich najważniejszym elementem były wróżby, dzięki którym każdy uczestnik zabawy chciał poznać swoją bliższą lub dalszą przyszłość, zawód, a nawet imię ukochanego. Wróżyliśmy z papierowych serc, butów, kart i kości, kolorowych listków, kwiatów oraz kubeczków. Wróżby wywołały wiele emocji, pamiętamy jednak, by traktować je z przymrużeniem oka.


30 listopada świetlicę odwiedzili aktorzy Teatru Parandyk z przedstawieniem pt. „Polskie dróżki”. Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy kundelka Dyzia-Marzyciela, który przeżywał wiele przygód i perypetii przemierzając Polskę w poszukiwaniu jej najpiękniejszych zakątków. Historia pieska udowodniła, iż nawet zwykła mazowiecka łąka staje się kolorowa i piękna, kiedy spotyka nas coś dobrego i kiedy damy coś dobrego innym.


23 listopada odbył się Integracyjny Turniej Szachowy dla uczniów oraz ich rodziców. W pierwszych tego typu zawodach zmierzyło się ośmiu miłośników królewskiej gry. Pierwsze miejsce wywalczył p. Adam Czerski, drugie – p. Tomasz Żochowski, na trzecim uplasowała się Paulina Wachnik kl. IIIf. Serdecznie gratulujemy!


Rozpoczęły się zmagania uczniów w Świetlicowym Turnieju  Szachowym. W październiku najlepszymi okazali się: A. Mytnik (I miejsce), L. Drenkowska (II miejsce), B. Woźniak (III miejsce), L. Drenkowska (IV miejsce), a w listopadzie: B. Kotarki, G. Grochowska (I miejsce), G. Chalimoniuk, M. Ostrowska (II miejsce), S. Włodarek, J. Jankowska (III miejsce), B. Wyszogrodzki, W. Suchecka (IV miejsce). Wszystkim uczestnikom turnieju życzymy powodzenia, a zwycięzcom jesiennych rozgrywek gratulujemy.


Miej życzliwość w swej naturze, bo życzliwi żyją dłużej! 21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości. O tym sympatycznym święcie co roku pamiętamy w naszej świetlicy. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi obdarowani zostali kolorowymi serduszkami, wywieszaliśmy też plakaty zachęcające do życzliwych zachowań wobec siebie. Świetlica była także współorganizatorem apelu dla uczniów kl. I – III, podczas którego dzieci dowiedziały się, jak na co dzień okazywać sobie życzliwość, a także pięknie zaśpiewały piosenkę o życzliwości.


Które warzywo jest najzdrowsze? Ile porcji warzyw i owoców należy zjadać każdego dnia? Jak przygotować zdrową wersję Nutelli? Dlaczego śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących prawidłowego odżywiania udzieliła pani dietetyk, która poprowadziła zajęcia dla dzieci w dniu 16 listopada. Mamy nadzieję, że uczestnicy spotkania wezmą sobie do serca rady specjalisty i  zdobytą wiedzę stosować będą  w codziennym życiu.


8 listopada dzieci uczestniczyły w zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Gocławskiej. Podczas spotkania dzieci zapoznały się z historią teatrzyku kamishibai czyli tradycyjnej japońskiej sztuki opowiadania historii za pomocą obrazków  wykonanych na planszach  wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Wysłuchały opowieści o losach pieska imieniem Marudek oraz jego właściciela Leosia, a następnie wykonały własną kartę kamishibai związaną z przygodami Marudka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Świetlicowi ogrodnicy zakończyli tegoroczne prace w ogródku szkolnym. Ostatnim  – niełatwym, jak się okazało – zadaniem było wyciągnięcie z ziemi łodygi słonecznika. 


W październiku podczas zajęć plastycznych w świetlicy uczniowie wykonali prace, które wzięły udział w następujących konkursach plastycznych:

  • „Odblaskowo, widocznie, bezpiecznie”,
  • „Słońce, woda i przygoda” pod hasłem „Małe i duże morskie podróże”
  • „W harmonii z przyrodą”.

Prace wykonali: W. Głuszek, M. Culepa, A. Bieńkowska, P. Stefańczyk, A. Aleksandrowicz IIIb, A. Nieckarz IIIc, Z. Marcjanik Id, P. Rosłanowski Id, J. Król Id, K. Dąbrowska Ia, A. Biniek Id, A. Łukasik Id, B. Figurska Ia, N. Chraniuk, M. Sowa, M. Szczęsna, N. Rogowska Ic, A. Siemieniu, A. Tabaka, A. Imbierska i J. Zielińska Ic.


27 października odwiedzili nas pracownicy Państwowej Inspekcji Handlowej – instytucji, która kontroluje zgodność z obowiązującymi przepisami prawa sprzedawanych w sklepach towarów oraz jakość oferowanych przez firmy usług. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, które elementy wyposażenia sal zabaw mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia oraz jak sprawdzić, czy zabawka, którą chcemy kupić, jest na pewno odpowiednia i bezpieczna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


25 października przedsiębiorczy uczniowie klas IV i V uczęszczający do świetlicy, zaprosili społeczność naszej szkoły na pyszne, własnoręcznie upieczone ciasta. Tak, jak się spodziewali, amatorów słodkiego, czekoladowego i marchewkowego co nieco, nie zabrakło. W ten sposób pozyskali środki na organizację zabawy andrzejkowej. Gratulujemy pomysłu!


24 października w świetlicy odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Legendy psiejskie – czarodziejskie” w wykonaniu aktorów Teatru Parandyk. Co wynikło ze spotkania sympatycznego kundelka Kajtka z Dobrą Wróżką? Niezwykła przygoda! Wróżka zabrała pieska w baśniową podróż na spotkanie z Syrenką z czasów Warsa i Sawy, ze Smokiem Wawelskim oraz na sabat czarownic na Łysej Górze. Dzięki przedstawieniu dzieci utrwaliły wiedzę o polskiej historii zaklętej w legendach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Jak nazywa się ogon lisa? Jaka rasa psów znana jest z ratowania ludzi zasypanych przez lawiny? Czy nietoperz to ptak czy ssak? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy świetlicowego Konkursu wiedzy o zwierzętach, który odbył się 23 października. Najlepszą znajomością świata zwierząt wykazali się: M. Biniek IIIa, Z. Frankowska IIIf i K. Piotrkowicz IIIf, którzy ex aequo zajęli I miejsce. Gratulujemy!


6 X obchodziliśmy w świetlicy Światowy Dzień Uśmiechu. Święto to obchodzone jest  od 1999 r., przypada w pierwszy piątek października, a jego pomysłodawcą był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”. Śmiechu nie brakowało podczas oglądania i odgadywania znaczenia wesołych scenek, zabawy z tajemniczym workiem oraz czytania dowcipów. „Uśmiech to (…) najkrótsza droga do drugiego człowieka”,   polecamy go więc na każdy dzień.

 


11 uczniów wzięło udział w konkursie plastycznym „Świat mojej wyobraźni”, a 7 w konkursie „Mój nauczyciel”. Prace wykonali: S. Długołęcki Id, Z. Marcjanik Id, Z. Jemielity Id, P. Rosłanowski Id, A. Piskorska Id, E. Izdebska Id, A. Śmiechowska Id, J. Król Id, J. Sala Id, P. Stefańczyk IIIb i M. M. IIIb, A. Biniek Id, A. Łukasik Id, K. Dąbrowska Id, A. Świdzińska Id, G. Piekarczyk IIId.


Z przyjemnością informujemy, iż nagrody za udział w jesiennym konkursie na potrawę z ziemniaka otrzymali: B. Figurska Ia, J. Kotwica Ia oraz G. Piekarczyk IIId. Gratulujemy i bardzo dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowanie konkursowych prac!


W dniach 25 IX – 3 X odbyła się VI Świetlicowa Spartakiada. W sportowych zmaganiach wzięło udział 27 uczniów. Najlepszymi okazali się: Z. Frankowska IIIf, M. Grzebalska IIIa i K. M. kl. IIIf, a wśród uczniów klas pierwszych – A. Biniek Id i E. Gromek Ia. Gratulujemy!


Wspólnym pieczeniem gofrów uczcili Dzień Chłopaka uczniowie klas IV – VI uczęszczający do świetlicy. Gofry udały się znakomicie,  zadowoleni chłopcy nie zapomnieli podzielić się słodkim prezentem ze swoimi koleżankami.


We wrześniu rozpoczął działalność Klub Ogrodnika. Podczas zajęć dzieci będą miały możliwość poznawania budowy roślin, dokonywania przyrodniczych obserwacji oraz nauczenia się w praktyce umiejętności sadzenia i pielęgnacji roślin. Już po pierwszych zajęciach parapety świetlicowych okien zmieniły się w zielone miniogrody.

 


27 września uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w świetlicy w lekcji „Polskie symbole narodowe”, którą przeprowadziły panie z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Dzieci obejrzały film, układały puzzle i wykonywały ćwiczenia, dzięki którym utrwaliły wiedzę na temat polskiej flagi i godła oraz znajomość melodii i słów Hymnu narodowego. Panie podarowały także świetlicy grę edukacyjną IPN „Polak Mały”. Za ciekawą lekcję i prezenty serdecznie dziękujemy.


26 września witaliśmy w świetlicy nową porę roku – jesień. Głównym bohaterem zabawy był ziemniak. Najpierw dzieci sprawdziły swoją wiedzę na temat jesiennej przyrody, potem rywalizowały w zawodach sportowych w „zbieraniu ziemniaków”. Ogłoszony został także jesienny konkurs na potrawę z ziemniaka. Zabawę zakończyła degustacja wykonanej przez uczniów ziemniaczanej sałatki.


22 i 25 września odbyła się w świetlicy uroczystość przyjęcia do grona świetliczaków uczniów klas pierwszych. Pasowanie na świetliczanina oraz przejście przez „świetlicową bramę” poprzedził konkurs, w którym nasi najmłodsi koledzy musieli wykazać się wnikliwą znajomością świetlicy i szkoły. Uroczystość była okazją do wspólnych zabaw i tańców, a zakończył ją słodki poczęstunek.


W bieżącym roku szkolnym w naszej świetlicy rozpocznie działalność świetlicowa Rada Uczniów. Kandydaci do Rady to uczniowie aktywni, którym nie brak ciekawych pomysłów i chęci do pracy na rzecz innych. W pierwszych w historii świetlicy wyborach do Rady wzięło udział 8 kandydatów: K. Bekier, K. Król, O. Kłodzińska, M. Marczak, K. Piotrkowicz, P. Stefańczyk, M. Szczęsna i J. Zielińska. Każdy z nich przedstawił swój program i przeprowadził kampanię wyborczą. 22 września  154 świetliczaków w demokratycznym  głosowaniu do Rady wybrało: O. Kłodzińską (przewodnicząca), K. Król, P. Stefańczyk oraz J. Bekiera. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej działalności.


Od pięciu lat 15 września obchodzony jest Światowy Dzień Kropki – dzień, który uczy nas, że należy wierzyć we własne siły i nie poddawać się zbyt szybko, święto kreatywności, odwagi i zabawy. W świetlicy święto kropki trwało kilka dni. Dzieci szukały kół i kropek w szkole i w jesiennej przyrodzie, tworzyły kropkowe „dzieła sztuki”, miały okazję zaprezentować swoje talenty  wieszając listek na niezwykłym drzewie talentów.