Kalendarz świetliczaków

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

28 i 29 listopada w naszej świetlicy odbyły się zabawy andrzejkowe. Ich najważniejszym elementem były wróżby, dzięki którym każdy uczestnik zabawy chciał poznać swoją bliższą lub dalszą przyszłość, zawód, a nawet imię ukochanego. Wróżyliśmy z papierowych serc, butów, kart i kości, kolorowych listków, kwiatów oraz kubeczków. Wróżby wywołały wiele emocji, pamiętamy jednak, by traktować je z przymrużeniem oka.


30 listopada świetlicę odwiedzili aktorzy Teatru Parandyk z przedstawieniem pt. „Polskie dróżki”. Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy kundelka Dyzia-Marzyciela, który przeżywał wiele przygód i perypetii przemierzając Polskę w poszukiwaniu jej najpiękniejszych zakątków. Historia pieska udowodniła, iż nawet zwykła mazowiecka łąka staje się kolorowa i piękna, kiedy spotyka nas coś dobrego i kiedy damy coś dobrego innym.


23 listopada odbył się Integracyjny Turniej Szachowy dla uczniów oraz ich rodziców. W pierwszych tego typu zawodach zmierzyło się ośmiu miłośników królewskiej gry. Pierwsze miejsce wywalczył p. Adam Czerski, drugie – p. Tomasz Żochowski, na trzecim uplasowała się Paulina Wachnik kl. IIIf. Serdecznie gratulujemy!


Rozpoczęły się zmagania uczniów w Świetlicowym Turnieju  Szachowym. W październiku najlepszymi okazali się: A. Mytnik (I miejsce), L. Drenkowska (II miejsce), B. Woźniak (III miejsce), L. Drenkowska (IV miejsce), a w listopadzie: B. Kotarki, G. Grochowska (I miejsce), G. Chalimoniuk, M. Ostrowska (II miejsce), S. Włodarek, J. Jankowska (III miejsce), B. Wyszogrodzki, W. Suchecka (IV miejsce). Wszystkim uczestnikom turnieju życzymy powodzenia, a zwycięzcom jesiennych rozgrywek gratulujemy.


Miej życzliwość w swej naturze, bo życzliwi żyją dłużej! 21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości. O tym sympatycznym święcie co roku pamiętamy w naszej świetlicy. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi obdarowani zostali kolorowymi serduszkami, wywieszaliśmy też plakaty zachęcające do życzliwych zachowań wobec siebie. Świetlica była także współorganizatorem apelu dla uczniów kl. I – III, podczas którego dzieci dowiedziały się, jak na co dzień okazywać sobie życzliwość, a także pięknie zaśpiewały piosenkę o życzliwości.


Które warzywo jest najzdrowsze? Ile porcji warzyw i owoców należy zjadać każdego dnia? Jak przygotować zdrową wersję Nutelli? Dlaczego śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących prawidłowego odżywiania udzieliła pani dietetyk, która poprowadziła zajęcia dla dzieci w dniu 16 listopada. Mamy nadzieję, że uczestnicy spotkania wezmą sobie do serca rady specjalisty i  zdobytą wiedzę stosować będą  w codziennym życiu.


8 listopada dzieci uczestniczyły w zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Gocławskiej. Podczas spotkania dzieci zapoznały się z historią teatrzyku kamishibai czyli tradycyjnej japońskiej sztuki opowiadania historii za pomocą obrazków  wykonanych na planszach  wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Wysłuchały opowieści o losach pieska imieniem Marudek oraz jego właściciela Leosia, a następnie wykonały własną kartę kamishibai związaną z przygodami Marudka.

 

 

 

 


Świetlicowi ogrodnicy zakończyli tegoroczne prace w ogródku szkolnym. Ostatnim  – niełatwym, jak się okazało – zadaniem było wyciągnięcie z ziemi łodygi słonecznika. 


W październiku podczas zajęć plastycznych w świetlicy uczniowie wykonali prace, które wzięły udział w następujących konkursach plastycznych:

 • „Odblaskowo, widocznie, bezpiecznie”,
 • „Słońce, woda i przygoda” pod hasłem „Małe i duże morskie podróże”
 • „W harmonii z przyrodą”.

Prace wykonali: W. Głuszek, M. Culepa, A. Bieńkowska, P. Stefańczyk, A. Aleksandrowicz IIIb, A. Nieckarz IIIc, Z. Marcjanik Id, P. Rosłanowski Id, J. Król Id, K. Dąbrowska Ia, A. Biniek Id, A. Łukasik Id, B. Figurska Ia, N. Chraniuk, M. Sowa, M. Szczęsna, N. Rogowska Ic, A. Siemieniu, A. Tabaka, A. Imbierska i J. Zielińska Ic.


27 października odwiedzili nas pracownicy Państwowej Inspekcji Handlowej – instytucji, która kontroluje zgodność z obowiązującymi przepisami prawa sprzedawanych w sklepach towarów oraz jakość oferowanych przez firmy usług. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, które elementy wyposażenia sal zabaw mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia oraz jak sprawdzić, czy zabawka, którą chcemy kupić, jest na pewno odpowiednia i bezpieczna.

 

 

 

 


25 października przedsiębiorczy uczniowie klas IV i V uczęszczający do świetlicy, zaprosili społeczność naszej szkoły na pyszne, własnoręcznie upieczone ciasta. Tak, jak się spodziewali, amatorów słodkiego, czekoladowego i marchewkowego co nieco, nie zabrakło. W ten sposób pozyskali środki na organizację zabawy andrzejkowej. Gratulujemy pomysłu!


24 października w świetlicy odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Legendy psiejskie – czarodziejskie” w wykonaniu aktorów Teatru Parandyk. Co wynikło ze spotkania sympatycznego kundelka Kajtka z Dobrą Wróżką? Niezwykła przygoda! Wróżka zabrała pieska w baśniową podróż na spotkanie z Syrenką z czasów Warsa i Sawy, ze Smokiem Wawelskim oraz na sabat czarownic na Łysej Górze. Dzięki przedstawieniu dzieci utrwaliły wiedzę o polskiej historii zaklętej w legendach.

 

 

 

 


Jak nazywa się ogon lisa? Jaka rasa psów znana jest z ratowania ludzi zasypanych przez lawiny? Czy nietoperz to ptak czy ssak? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy świetlicowego Konkursu wiedzy o zwierzętach, który odbył się 23 października. Najlepszą znajomością świata zwierząt wykazali się: M. Biniek IIIa, Z. Frankowska IIIf i K. Piotrkowicz IIIf, którzy ex aequo zajęli I miejsce. Gratulujemy!


6 X obchodziliśmy w świetlicy Światowy Dzień Uśmiechu. Święto to obchodzone jest  od 1999 r., przypada w pierwszy piątek października, a jego pomysłodawcą był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”. Śmiechu nie brakowało podczas oglądania i odgadywania znaczenia wesołych scenek, zabawy z tajemniczym workiem oraz czytania dowcipów. „Uśmiech to (…) najkrótsza droga do drugiego człowieka”,   polecamy go więc na każdy dzień.

 


11 uczniów wzięło udział w konkursie plastycznym „Świat mojej wyobraźni”, a 7 w konkursie „Mój nauczyciel”. Prace wykonali: S. Długołęcki Id, Z. Marcjanik Id, Z. Jemielity Id, P. Rosłanowski Id, A. Piskorska Id, E. Izdebska Id, A. Śmiechowska Id, J. Król Id, J. Sala Id, P. Stefańczyk IIIb i M. M. IIIb, A. Biniek Id, A. Łukasik Id, K. Dąbrowska Id, A. Świdzińska Id, G. Piekarczyk IIId.


Z przyjemnością informujemy, iż nagrody za udział w jesiennym konkursie na potrawę z ziemniaka otrzymali: B. Figurska Ia, J. Kotwica Ia oraz G. Piekarczyk IIId. Gratulujemy i bardzo dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowanie konkursowych prac!


W dniach 25 IX – 3 X odbyła się VI Świetlicowa Spartakiada. W sportowych zmaganiach wzięło udział 27 uczniów. Najlepszymi okazali się: Z. Frankowska IIIf, M. Grzebalska IIIa i K. M. kl. IIIf, a wśród uczniów klas pierwszych – A. Biniek Id i E. Gromek Ia. Gratulujemy!


Wspólnym pieczeniem gofrów uczcili Dzień Chłopaka uczniowie klas IV – VI uczęszczający do świetlicy. Gofry udały się znakomicie,  zadowoleni chłopcy nie zapomnieli podzielić się słodkim prezentem ze swoimi koleżankami.


We wrześniu rozpoczął działalność Klub Ogrodnika. Podczas zajęć dzieci będą miały możliwość poznawania budowy roślin, dokonywania przyrodniczych obserwacji oraz nauczenia się w praktyce umiejętności sadzenia i pielęgnacji roślin. Już po pierwszych zajęciach parapety świetlicowych okien zmieniły się w zielone miniogrody.

 


27 września uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w świetlicy w lekcji „Polskie symbole narodowe”, którą przeprowadziły panie z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Dzieci obejrzały film, układały puzzle i wykonywały ćwiczenia, dzięki którym utrwaliły wiedzę na temat polskiej flagi i godła oraz znajomość melodii i słów Hymnu narodowego. Panie podarowały także świetlicy grę edukacyjną IPN „Polak Mały”. Za ciekawą lekcję i prezenty serdecznie dziękujemy.


26 września witaliśmy w świetlicy nową porę roku – jesień. Głównym bohaterem zabawy był ziemniak. Najpierw dzieci sprawdziły swoją wiedzę na temat jesiennej przyrody, potem rywalizowały w zawodach sportowych w „zbieraniu ziemniaków”. Ogłoszony został także jesienny konkurs na potrawę z ziemniaka. Zabawę zakończyła degustacja wykonanej przez uczniów ziemniaczanej sałatki.


22 i 25 września odbyła się w świetlicy uroczystość przyjęcia do grona świetliczaków uczniów klas pierwszych. Pasowanie na świetliczanina oraz przejście przez „świetlicową bramę” poprzedził konkurs, w którym nasi najmłodsi koledzy musieli wykazać się wnikliwą znajomością świetlicy i szkoły. Uroczystość była okazją do wspólnych zabaw i tańców, a zakończył ją słodki poczęstunek.


W bieżącym roku szkolnym w naszej świetlicy rozpocznie działalność świetlicowa Rada Uczniów. Kandydaci do Rady to uczniowie aktywni, którym nie brak ciekawych pomysłów i chęci do pracy na rzecz innych. W pierwszych w historii świetlicy wyborach do Rady wzięło udział 8 kandydatów: K. Bekier, K. Król, O. Kłodzińska, M. Marczak, K. Piotrkowicz, P. Stefańczyk, M. Szczęsna i J. Zielińska. Każdy z nich przedstawił swój program i przeprowadził kampanię wyborczą. 22 września  154 świetliczaków w demokratycznym  głosowaniu do Rady wybrało: O. Kłodzińską (przewodnicząca), K. Król, P. Stefańczyk oraz J. Bekiera. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej działalności.


Od pięciu lat 15 września obchodzony jest Światowy Dzień Kropki – dzień, który uczy nas, że należy wierzyć we własne siły i nie poddawać się zbyt szybko, święto kreatywności, odwagi i zabawy. W świetlicy święto kropki trwało kilka dni. Dzieci szukały kół i kropek w szkole i w jesiennej przyrodzie, tworzyły kropkowe „dzieła sztuki”, miały okazję zaprezentować swoje talenty  wieszając listek na niezwykłym drzewie talentów.


ROK SZKOLNY 2016/2017

W czerwcu podsumowany został trwający przez cały rok szkolny Świetlicowy Turniej Szachowy. Wzięło w nim udział ponad 200 uczestników. Tym większe gratulacje należą się zwycięzcom, a są nimi: Maciej Lewtak Ib i Nela Leszczyk IIa (I miejsce), Artur Mytnik 0d i AnnaŻochowska IIIe (II miejsce) oraz Mateusz Lohmann Ia i Marta Grzebalska IIa (III miejsce). Serdecznie gratulujemy!


7 czerwca w świetlicy gościliśmy Magdalenę i Michała Gałązków – uczniów Zespołu Szkół Muzycznych I stopnia im. St. Moniuszki w Warszawie. Magda i Michał zagrali dla uczniów klas 0 oraz kl. IIb koncert, na który składały się utwory fortepianowe, a potem odpowiadali na pytania publiczności. Okazało się, że nauka  gry na instrumencie wymaga niemało czasu i cierpliwości. Magdzie, Michałowi oraz ich tacie serdecznie dziękujemy za wspaniałe muzyczne chwile.


Konstrukcje z kloców to jedna z ulubionych zabaw uczniów w świetlicy. Niektóre budowle powstają długo, ale potem wywołują podziw oglądających i dumę  budowniczych. Poniżej prezentujemy chłopców z klasy IIa oraz efekt ich pracy.


Inicjatorem obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka była organizacja The International Union for Protection of Childhood, która za cel obrała sobie zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Obecnie Dzień Dziecka obchodzony jest w ponad 100 państwach świata. W naszej świetlicy 1 czerwca odbyły się radosne imprezy, podczas których nie zabrakło wspólnych zabaw, tańców, różnorodnych konkursów i upominków.


29 maja drużyna w składzie:
Krzysztof Asmus IIa, Mikołaj Bartosik IIb, Bartosz Kosiński IIIc, Jakub Jackiewicz IIb, Olaf Kordeczka IIIe, Oleksandr Perevozenko IIe, Tomasz Posiak IIId, Aleksander Wołoszczuk IIId wzięła udział w III Dzielnicowym Turnieju Piłki Nożnej „Piłkarskie talenty świetlicy 2017” zorganizowanym przez  Szkołę Podstawową nr 312. Chłopcy walczyli dzielnie i godnie zaprezentowali naszą szkołę plasując się tuż za podium. 

Serdecznie dziękujemy!


Mama i tata to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka i są takie dni w roku, kiedy każde dziecko stara się to szczególnie okazać.
Dla swoich Mam i Tatusiów z okazji ich święta dzieci nagrały w świetlicy film z życzeniami i podziękowaniami oraz wykonały piękne prezenty.

Świetlicowy dzień rodziny

 


Z wielką radością informujemy, iż Jakub Jackiewicz kl. IIb zwyciężył, a Marcin Nitka kl. IIe zajął III miejsce w Dzielnicowym Międzyświetlicowym Turnieju Warcabowym, który odbył się 23 maja w Szkole Podstawowej nr 312 w Warszawie. Naszą świetlicę w turnieju godnie reprezentowali także Oliwier Celiński kl. IIa i Kuba Zieliński kl. IId. Gratulujemy!


15 maja obchodziliśmy Święto Szkoły. W tym dniu uczniowie klas I – III uczestniczyli w specjalnych, przygotowanych dla nich przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowawców świetlicy, zajęciach: Turnieju Wiedzy o Patronie, zajęciach plastycznych oraz rozgrywkach sportowych. Były one okazją do  przypomnienia patriotycznej postawy i bohaterskich czynów żołnierzy Batalionu „Zośka”.


W dniach 8-12 maja na zajęciach w świetlicy uczniowie poznawali zasady zdrowego odżywiania, m. in. uczyli się przygotowywać bogate w wartościowe składniki odżywcze i smaczne kanapki. Dzieci z oddziałów przedszkolnych zainspirowane pokazem wesołych kanapek – zwierzątek stworzyły galerię własnych pomysłów na kolorowe, zdrowe posiłki, którą ozdobiły wejście do szkoły.


Rozwiązywanie zagadek to zabawa, która ćwiczy naszą wyobraźnię, spostrzegawczość, uwagę i  myślenie. Zagadki, choć najczęściej krótkie, a nawet żartobliwe, nie zawsze łatwo odgadnąć. 10 maja dzieci z klas II i III wzięły udział w świetlicy w konkursie „Mistrz zagadek”. Z grona 15 uczniów najlepszymi okazali się: Nela Leszczyk IIa (I miejsce), Nicola Krasuska kl. IIa (II miejsce), Mikołaj Kasperski IIf (III miejsce) oraz Monika Łukasik IIa, Mikołaj Bartosik IIIb i Anatolii Kwiatkowsky IIIb (wyróżnienia). Gratulujemy!


W.Osiecka, E. Niedbałko kl. IIId, E. Przyborowska IIIb, A. Bor, E. Zaczek IIc,  P. Wachnik, W. Grabowska i A. Płachta IIf wykonały prace na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Coś zielonego”, a dzieci z klas 0b i 0d wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Motyle”.


W ostatni piątek kwietnia odbyły się pierwsze zajęcia w ramach świetlicowego kursu ogrodnika. Miłośników przyrody chętnych do zdobycia nowych umiejętności nie brakowało. Dzieci sadziły rośliny, przy okazji utrwalając wiedzę o ich budowie oraz poznając nowe gatunki. Podczas kolejnych zajęć będą miały możliwość nauki prawidłowej pielęgnacji roślin oraz dokonywania przyrodniczych obserwacji.


26 kwietnia odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców dzieci z oddziałów przedszkolnych, których tematem była historia uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Dzieci dowiedziały się, jaką rolę pełni w państwie konstytucja, jak wyglądało Państwo Polskie za czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz jaką rolę w tworzeniu konstytucji odegrał sam król.  Poznały również sylwetki pozostałych twórców konstytucji: Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja.


Dzieci z oddziałów przedszkolnych: Konrad Baniszewski, Gabriela Bąk, Mateusz Bury, Emilia Izdebska, Zuzanna Jemielity, Alicja Łukasik, Aleksander Wiertel, Jakub Kaszewski, Stanisław Długołęcki, Jakub Sala i Kacper Maksymiuk  wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Mój Brzechwa”, a Maja Miśtak, Emilia Izdebska i Zofia Marcjanik w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Bajkowy świat”.


Tuż przed Wielkanocą zaprosiliśmy społeczność naszej szkoły na świąteczny kiermasz, podczas którego można było nabyć wykonane w świetlicy, niepowtarzalne i wyjątkowe pisanki, wiosenne wianuszki i ozdoby z filcu. Dochód z kiermaszu ponownie przeznaczony został na rzecz Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za przychylne przyjęcie naszej inicjatywy.


Jakub Gargol, Nela Leszczyk, Marcin Nitka,  Kacper i Oliwier Piotrkowicz oraz Nela Stelmaszczyk wzięli udział w  Międzynarodowym Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Mój najbliższy świat – rodzina i dom”.


Zwycięzcami Turnieju Szachowego w marcu zostali: Artur Mytnik 0a i Urszula Piławska Ia (I miejsce), Jan Markowski Ia i Nela Leszczyk IIa  (II miejsce) oraz Maciej Lewtak Ib i Natalia Łukowska IIIe  (III miejsce). Gratulujemy!


Jaki przedmiot wpadł do studni pięknej córce z baśni „Pani Zima”? Czym odwdzięczył się karzeł za uratowanie życia siostrom z baśni „Śnieżka i Różyczka”? Na te i wiele innych, niełatwych pytań, odpowiedzieć musiały uczestniczki konkursu „Baśnie braci Grimm”, który odbył się 10 kwietnia w świetlicy. W konkursie wzięły udział uczennice klas drugich i trzecich, a najlepszą znajomością treści baśni wykazała się najmłodsza z nich – Gabriela Piekarczyk z kl. IId. Zwyciężczyni konkursu serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestniczkom dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowanie do konkursu.


20 i 21 marca w świetlicy witaliśmy nadejście najpiękniejszej pory roku – wiosny. Dzieci z klas 0 powitały ją piosenką oraz tańcem do muzyki A. Vivaldiego, wykonały też imponujący łańcuch kwiatowy, którym pięknie przystroiły salę. Uczniowie klas I – III rywalizowali ze sobą w wiosennych konkurencjach. Najpierw odbyły się zawody w przeciąganiu liny pomiędzy niespieszącą się do odejścia zimą i zniecierpliwioną wiosną, następnie bieg z wielkanocnym jajkiem, wiosenne sadzenie ziemniaków na czas, konkurs na wiosenne drzewko oraz quiz wiedzy o wiośnie. Liczymy na to, że zadowolona z takiego przyjęcia wiosna już na dobre zagości w przyrodzie.

 


Maja Cygan IIIb, Gaja Grochowska Ia oraz Anatolii Kwiatkowsky IIIb wzięli udział w konkursie plastycznym „Moja Karta Miejska”, a Gabriela Piekarczyk IId i Antonina Bor IIc wykonały prace na Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Ptaki cudaki”.


W marcu poznawaliśmy twórczość jednej z najbardziej znanych autorek książek dla dzieci – Astrid Lindgren, której 110 rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Książki słynnej Szwedki sprzedano do tej pory w ponad 100 milionach egzemplarzy i przetłumaczono na blisko 100 języków. Opowieści o przygodach Pippi Pończoszanki, dzieci z wioski Bullerbyn czy Karlssona z Dachu to ukochane lektury dzieciństwa kilku pokoleń czytelników. W świetlicy czytaliśmy fragmenty książki „Emil ze Smalandii”, poznaliśmy fakty z życia pisarki oraz ciekawostki dotyczące Szwecji – jej ojczystego kraju.


17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. Święto po raz pierwszy zorganizowano w 1990 r. we Włoszech, aby zwrócić uwagę na rolę kotów w życiu człowieka oraz poprawić warunki bytowe kotów wolno żyjących. W Polsce święto obchodzone jest od 2006 r. W świetlicy uczciliśmy je konkursem plastycznym „Znaczek z kotem” zorganizowanym we współpracy z biblioteką szkolną. Urocze portrety mruczących czworonogów wykonało 49 uczniów klas 0 – IV. Poniżej prezentujemy wyniki konkursu:

Klasy 0 – II:

I miejsce: Maja Miśtak 0b
II miejsce: Adrian Biniek 0d
III miejsce: Weronika BłotnickaIIf, Michalina CulepaIIb, Mikołaj Culepa 0c, Emilia Izdebska 0d, Julia Przyborowska Ib, Patrycja Stefańczyk IIb

Klasy III –IV:
I miejsce: Maja Cygan IIIb
II miejsce:  Gabriela Tucholska IIId

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, a laureatom gratulujemy!

 


8 marca obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Tato, co ty na to?”, którego główną bohaterką była dziewczynka o imieniu Julia. Jej  historia pokazała, że w życiu trzeba być tolerancyjnym, kierować się sercem, a nie uprzedzeniami i stereotypami oraz że każdy człowiek ma prawo do swoich marzeń, zainteresowań i sekretów.


13 lutego świetlicowi szachiści wzięli udział w V Międzyszkolnym Turnieju Szachowym na V i IV kategorię szachową, który odbył się w naszej szkole. Zwycięzcami turnieju zostali: Artur Mytnik kl. 0d (I miejsce), Wiktor Raj kl. IIIa (II miejsce) i Gabriela Tucholska kl. IIId (III miejsce).

Z przyjemnością informujemy również, iż Gabriela Tucholska zdobyła IV kategorię szachową, a V – Kuba Zieliński kl. IId, Wiktor Raj, Artur Mytnik, Maciej Lewtak kl. Ib oraz Jan Snopek kl. Ia. Gratulujemy!


Gabriela Bąk, Barbara Korzuchowska oraz Klaudia Surdy kl. 0b wykonały prace na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „W świecie baśni”, a Weronika Błotnicka, Wiktoria Grabowska, Kinga Jóźwicka kl. IIf i Zuzanna Piskorek kl. IIIa – na  Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Przyroda w kolorach 2017 – Świat wielkich i małych kotów”.


7 i 9 lutego odbyły się świetlicowe walentynki. Podczas zabawy wspominaliśmy słynne bajkowe pary – przyjaciół i zakochanych, staraliśmy się lepiej poznać nawzajem szukając łączących nas cech i zainteresowań. Była okazja do wręczenia serduszka ulubionej koleżance, powiedzenia kilku miłych słów koledze z innej klasy, a nawet wywróżenia sobie imienia przyszłego męża lub żony. Nie zabrakło także tańców oraz słodkiego co nieco.


Gabriela Piekarczyk, Lena Marak i Patrycja Stefańczyk wzięły udział w  konkursie plastycznym „Anioły 2017”, a Antonina Bor i Maja Marczak w konkursie „Łajba”.


13 stycznia Anna i Maciej Żochowscy (kl. IIIe i IVa) wzięli udział w turnieju szachowym z uczniami klasy piątej ze Szkoły Podstawowej nr 120. Z radością informujemy, iż w rozgrywce ze starszymi kolegami Ania zajęła drugie, a Maciek III miejsce. Gratulujemy!


Kaligrafia to umiejętności pięknego, poprawnego i starannego pisania. Jeszcze w ubiegłym wieku w Polsce nauka kaligrafowania była w szkole przedmiotem obowiązkowym – przynosiła korzyści w postaci pięknego pisma, pozwalała też na ćwiczenie cierpliwości, staranności i koncentracji.  11 stycznia 15 uczniów klas drugich wzięło udział w konkursie „Potrafię pięknie pisać”. Wszyscy uczestnicy w ciszy i skupieniu starali się jak najstaranniej przepisać tekst wiersza o Warszawie. Jury po długich naradach postanowiło przyznać I miejsce Jakubowi Bekierowi kl. IIe, II miejsce Kindze Jaszczak kl. IIb oraz III miejsce Patrycji Stefańczyk kl. IIb. Gratulujemy!


Rozstrzygnięty został też świetlicowy Turniej Warcab. Uczestniczyło w nim 20 zawodników, a miejsca na podium wywalczyli: Jakub Jackiewicz kl. IIb (I miejsce), Marcin Nitka kl. IIe (II miejsce) oraz Kuba Zieliński kl. IId (III miejsce).
Zwycięzcom obydwu turniejów serdecznie gratulujemy!


Zwycięzcami Turnieju Szachowego w grudniu zostali: Maciej Lewtak kl. Ib i Gaja Grochowska kl. Ia (I miejsce), Mateusz Lohmann kl. Ia i Anna Żochowska kl. IIIe (II miejsce) oraz Jan Snopek kl. Ia i Lena Piwowarczuk kl. IIa (III miejsce).
W świetlicowym Turnieju Szachowym w I półroczu roku szkolnego wzięło udział 208 uczestników, najlepszymi z nich okazali się:

I miejsce:
Maciej Lewtak Ib, Anna Żochowska IIIe

II miejsce:
Mateusz Lohmann Ia, Gaja Grochowska Ia

III miejsce:
Jan Snopek Ia, Marta Grzebalska IIa


Choinki, bombki i inne świąteczne ozdoby wykonane na zajęciach w świetlicy mogli kupić uczniowie naszej szkoły w czasie kiermaszu  bożonarodzeniowego. Kiermasz już na stałe wpisał się do kalendarza imprez świetlicowych i podobnie, jak w latach poprzednich, cieszył się dużym zainteresowaniem – sprzedaliśmy wszystkie wystawione prace. Uzyskane środki przeznaczone zostały na cele Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?” oraz bieżące potrzeby świetlicy. Wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę serdecznie dziękujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


21 grudnia – tuż przed Świętami – w świetlicy odbyły się konkursy wokalne na najładniejsze wykonanie kolędy. Tradycyjne polskie pieśni o narodzeniu Chrystusa wykonali uczniowie: Lena Drenkowska, Barbara Figurska, Kinga Dąbrowska, Oliwier Kossakowski kl. 0a, Mateusz Słowik, Mikołaj Sowa kl. 0c oraz Małgorzata Biniek kl. IIa, Maja Cygan kl. IIIb, Zuzanna Czerska kl. IIId, Oliwia Kłodzińska kl. IIIf, Dominika Markuszewska IIa, Emilia Niedbałko IIId, Kacper Piotrkowicz IIf, Lena Piwowarczuk IIa, Oliwia Zabłocka IIf, Weronika Żyzna kl. IIa. Słuchaczom, którzy równocześnie byli jurorami konkursu, najbardziej spodobały się wykonania Kingi Dąbrowskiej oraz Mai Cygan. Wszystkim odważnym uczestnikom oraz laureatkom gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Emilia Izdebska 0d, Amelia Adamczyk 0b i Gabriela Bąk 0b wzięły udział w konkursie plastycznym  „Magia świąt Bożego Narodzenia”, a Emilia Niedbałko IIId, Antonina Bor IIc i Nela Stelmaszczyk IIc wykonały prace na konkurs „Warszawa, moje miasto”.


Z okazji świąt Bożego Narodzenia na zajęciach origami uczniowie wykonali ponad 150 gwiazdek –  prezentów dla dzieci przebywających na leczeniu w Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie. Mamy nadzieję, że ten serdeczny podarunek spodobał się dzieciom. Wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do naszej akcji przynosząc torebki po herbacie bardzo dziękujemy!


Z przyjemnością informujemy, iż zwycięzcami  Świetlicowego Turnieju  Szachowego w listopadzie zostali: Gaja Grochowska i Mateusz Lohmann (I miejsce), Gabriela Głowala i Maciej Lewtak (II miejsce) oraz Dominika Kimbal i Jan Snopek (III miejsce). Gratulujemy!


Św. Mikołaj co roku przybywa do wszystkich dzieci. 5 grudnia odwiedził także naszą świetlicę. Przyniósł ze sobą radosny nastrój i słodki upominek. My przygotowaliśmy dla niego wiersze i pamiątkowe serduszko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W listopadzie uczestnicy świetlicowych zajęć wzięli udział w konkursach plastycznych:

 • „Ozdoba choinkowa”
 • „Rok polski w tradycji i obyczajach”
 • „Kotki w kropki”.

Prace wykonali:

Antonina Bor, Kamila Roskosz, Patrycja Stefańczyk, Urszula Piławska, Karolina Król, Maja Kopera, Alicja Filipczuk, Kinga Dąbrowska, Amelia Adamczyk, Maja Miśtak, Barbara Korzuchowska, Natalia Przeździecka.


29 i 30 listopada odbyły się świetlicowe andrzejki.  Najpierw dowiedzieliśmy się, na czym polegał ludowy zwyczaj katarzynek i andrzejek, a później przepowiadaliśmy przyszłość. Wróżyliśmy z kart, kości, butów i butelki, była wróżba kolorowych listków, kółek oraz kwiatów. Wróżyliśmy, kto pierwszy założy rodzinę oraz jaki zawód będziemy wykonywać w przyszłości. Były serca z imionami,  kram marzeń oraz taniec z miotłą. Wróżby wywołały niemało emocji, pamiętamy jednak, by traktować je z przymrużeniem oka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Z okazji przypadającego 25 listopada Światowego Dnia Pluszowego Misia w świetlicy odbył się konkurs plastyczny pt. „Wszystkie dzieci lubią misie”. W konkursie wzięło udział 32 uczestników, którzy różnymi technikami plastycznymi wykonali portrety swoich pluszowych ulubieńców. Po trudnych naradach jury nagrodziło następujących uczniów:

 • I miejsce:      Gabriela P. IId
  Natalia   P. IIb
 • II miejsce:    Julia P. IIIa
  Maria R. IIIa
 • III miejsce:   Weronika S. 0a
  Patrycja  S. IIb

20161125_123219


Czym jest życzliwość? To miłe słowo, ciepły uśmiech, dobry uczynek, serdeczny gest. Tak niewiele, a życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. 21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości, który co roku obchodzimy w naszej świetlicy.  Uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi obdarowani zostali kolorowymi serduszkami, wywieszaliśmy plakaty informujące o święcie, świetlica włączyła się także w przygotowanie apelu dla uczniów kl. I – III. Pamiętajmy o wzajemnej życzliwości przez cały rok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


18 listopada po raz kolejny gościliśmy w świetlicy aktorów Teatru „Parandyk”. Tym razem oglądaliśmy przedstawienie pt.  „Zdrowo i wesoło”. Razem z Anią, bohaterką sztuki, dowiedzieliśmy się, jak ważny jest zdrowy styl życia: właściwe odżywianie, kontakt z przyrodą, higiena, uśmiech i pozytywne myślenie. W spektaklu zagrali także nasi koledzy wcielając się w role Dietetyka, Sportowca, Higienisty i Optymisty. Wyjątkowo zabawne przedstawienie nagrodziliśmy gromkimi brawami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W październiku i listopadzie biliśmy rekordy świetlicy w 4 konkurencjach sportowych: skoku w dal z miejsca, odbijaniu piłeczki pingpongowej rakietką, wykonywaniu pompek oraz skokach na skakance. W dwóch pierwszych konkurencjach najlepszym zawodnikiem okazał się Bartosz Nakonieczny kl. IVb, który wykonał skok o długości 180 cm oraz odbił piłeczkę aż 82 razy. Rekordzistą świetlicy w wykonywaniu pompek został Olaf Kordeczka kl. IIIe (40 pompek), a w skokach na skakance – Gabriela Tucholska kl. IIId (170 skoków). Gratulujemy!


8 listopada odbył się w świetlicy Konkurs Czytania Wierszy. W konkursie wzięło udział 13 uczennic klas drugich i trzecich: Amelia Bieńkowska, Michalina Culepa, Amelia Misztal, Hanna Rutkowska  z kl. IIb, Alicja Filipczuk, Maja Kopera, Karolina Król, Joanna Miazga,  Wiktoria Szymańska z kl. IIIc, Maja Cygan, Zuzanna Olszewska z kl. IIIb, Oliwia Kłodzińska,  Marta Wójcik z kl. IIIf. Wszystkie uczestniczki konkursu pięknie zaprezentowały swoje interpretacje wierszy D. Strzemińskiej – Więckowiak z książki „Rymowanki polskie – przysłowia dla dzieci”, a jury najwyżej oceniło występy Amelii Bieńkowskiej, Joanny Miazgi oraz Wiktorii Szymańskiej. Zwyciężczyniom gratulujemy, a wszystkim uczestniczkom dziękujemy za trud włożony w przygotowanie do konkursu.img_3730x


Z przyjemnością informujemy, iż zwycięzcami  Świetlicowego Turnieju  Szachowego w październiku zostali: Anna Żochowska i Nataniel Urlik – Smoliński (I miejsce), Gabriela Głowala i Maciej Lewtak (II miejsce) oraz Weronika Piławska i Hubert Pacek (III miejsce). Gratulujemy!


Uczniowie klas 0 wykonali prace, które wzięły udział w konkursach plastycznych o zasięgu ogólnopolskim:

 • „Liście malowane pod drzewami rozsypane…”
 • „Kolorowa Pani Jesień”
 • „Wisła, jaką znam”.

Autorzy prac: Zofia Marcjanik, Maja Miśtak, Amelia Adamczyk, Alicja Łukasik, Zuzanna Jemielity, Amelia Śmiechowska, Kinga Dąbrowska, Kacper Stempowicz, Barbara Korzuchowska, Malwina Chudy, Jagoda Pieńkowska, Maja Ostrowska.


W dniach 4 – 7 października odbyła się V Świetlicowa Spartakiada. W tym roku uczestniczyło w niej 43 zawodników, którzy nie szczędząc sił i zapału, sprawdzało swoje umiejętności w 5 konkurencjach: skoku w dal, skokach na skakance, rzutach do celu, grze w golfa oraz konkurencji „Złap piłkę”. Z przyjemnością informujemy, iż w tym roku najlepszymi okazali się: Ewa Liszewska IIIa, Gabriela Tucholska IIId (I miejsce), Kacper Mróz IIIa, Kuba Marcinek IIId (II miejsce) oraz Oliwier Piotrkowicz (III miejsce). Wszystkim zawodnikom oraz zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


4 października w świetlicy gościliśmy panią Izabelę Skorupkę, autorkę książek, tekstów piosenek, opowiadań i wierszy dla Podczas spotkania rozmawialiśmy o naszych pasjach i czytaniu książek. Poznaliśmy okoliczności powstania książki „Marcelina i Pamięć Przodków” i wysłuchaliśmy jej fragmentów w wykonaniu autorki.  Mamy nadzieję, iż spotkanie z panią Skorupką zachęci Was do sięgnięcia po jej książki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Antonina Bor, Maja Kopera, Gabriela Piekarczyk i Patrycja Stefańczyk wzięły udział w konkursie plastycznym „Pocztówka z wakacji”, a Gabriela Głowala, Gaja Grochowska i Jan Snopek w konkursie literacko – plastycznym „Historia małego jabłuszka”.


We wrześniu rozpoczął się Świetlicowy Turniej Szachowy. W pierwszym miesiącu roku szkolnego najlepszymi okazali się: Marta Grzebalska, Maciej Lewtak (I miejsce), Martyna Suprynowicz, Kai Urlik – Smoliński (II miejsce) oraz Anna Żochowska, Marcin Nitka (III miejsce). Szachowe zmagania trwać będą przez cały rok szkolny. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia, a zwycięzcom września gratulujemy.


23 i 26 września witaliśmy w świetlicy jesień. To pora roku, która cieszy bogactwem barw przyrody oraz obfitością warzyw i owoców na naszych stołach. Pani Jesień odwiedziła uczniów klas 0 zachęcając do skosztowania swoich darów, dzieci z klas I – III powitały nową porę roku wykonując jesienne prace plastyczne, które pięknie udekorowały sale świetlicy. Podczas imprezy z okazji nadejścia nowej pory roku dzieci wykazały się wiedzą przyrodniczą rozwiązując krzyżówkę i zagadki, a potem bawiły się w szkolnym ogrodzie w promieniach jesiennego słońca.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


20 września obejrzeliśmy w świetlicy spektakl pt. „Aby zmądrzały żaby” w wykonaniu aktorów teatru Parandyk. Bohaterka sztuki – mała żabka, bardzo chciała zostać królewną. W końcu odkryła, iż jej przemiana jest możliwa dopiero wtedy, gdy obdarzy kogoś uczuciem. Wraz z żabką uświadomiliśmy sobie, że „tyle masz, ile komuś serca dasz”. Kochaj, a będziesz kochany…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


1 września powitaliśmy w świetlicy uczniów klasy Ia i Ib oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. W pierwszych tygodniach roku szkolnego, podczas różnorodnych zajęć i zabaw, nasi nowi koledzy mieli okazję poznać się nawzajem oraz zapamiętać zwyczaje i zasady kulturalnego i bezpiecznego zachowania się w świetlicy. Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli także w uroczystości pasowania na świetliczanina.