Kalendarz świetliczaków

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

7 czerwca już po raz trzeci w naszej świetlicy odbył się koncert Magdaleny (kl. VII) i Michała (kl. IV) Gałązków, uczniów Zespołu Szkół Muzycznych I stopnia im. St. Moniuszki w Warszawie.  Michał i Magda pięknie wykonali utwory muzyki klasycznej, filmowej oraz współczesnej, zagrali również utwór na 4 ręce. Podczas koncertu zadebiutował też najmłodszy brat – Mateusz. Po koncercie mali artyści chętnie odpowiadali na pytania publiczności. Magdzie, Michałowi, Mateuszowi oraz ich tacie serdecznie dziękujemy za wspaniałe muzyczne chwile.


Tenis stołowy to gra wymagająca od zawodników skupienia, dobrej koordynacji ruchów rąk i nóg, zwinności i szybkości reakcji.  Umiejętności  te dobrze opanowali uczniowie klas IV, którzy  5 czerwca  wzięli  udział w świetlicowym Turnieju Tenisa Stołowego. Z grona 8 zawodników najlepszym okazał się M. Nitka. Gratulujemy!


Po dziewięciu miesiącach zmagań podsumowany został trwający przez cały rok szkolny Świetlicowy Turniej Szachowy. Wzięło w nim udział 99 uczestników. Tym większe gratulacje należą się zwycięzcom, a są nimi: Z. Diller i S. Niedbałko (I miejsce), W. Mielcuch i M. Nitka (II miejsce) oraz M. Grzebalska i J. Kaszewski (III miejsce). Serdecznie gratulujemy!


Obchodzony 1 czerwca Międzynarodowy Dzień Dziecka to okazja do rozmowy z dziećmi o ich prawach, obowiązkach oraz sytuacji dzieci w różnych częściach świata. Ale przede wszystkim to okazja do dobrej zabawy. W świetlicy Dzień Dziecka świętowaliśmy już 30 maja – były konkursy i quizy z nagrodami, wspólne tańce, słodki poczęstunek oraz wybory Królowej i Króla Dnia Dziecka.


Najlepszymi szachistami maja zostali: W. Mielcuch i S. Niedbałko (I miejsce), Z. Diller i J. Kaszewski (II miejsce) oraz M. Grzebalska i H. Kulesza (III miejsce). Gratulujemy!


26 maja święto obchodzą wszystkie mamy. W tym dniu dzieci składają im życzenia i starają się okazać swoją miłość. W świetlicy dzieci przygotowały dla swoich mam kolorowe wazoniki i kwiaty z papieru, a także nauczyły się pięknie śpiewać piosenki, które mamy i tatusiowie mogą posłuchać na stronie internetowej świetlicy.W maju w naszej szkole wspominamy jej Patrona – Batalion „Zośka”. Z tej okazji w świetlicy 21 maja odbył się Konkurs wiedzy o Patronie szkoły. Wzięło w nim udział 11 uczniów kl. II i III. W niełatwym konkursie najlepszą znajomością losów Zośki, Rudego i Alka wykazali się: A. Imbierska (I miejsce), O. Łupińska (II miejsce) oraz F. Cichy (III miejsce). Gratulujemy!


Świetlicowi ogrodnicy opiekują się naszym szkolnym ogródkiem – sadzą nowe rośliny, podlewają je i wyrywają chwasty. 17 maja życzliwi i silni uczniowie kl. IVf – Maksymilian i Mikołaj, posadzili funkię oraz irysy. Dziękujemy!


W dniach 13 – 17 maja w świetlicy odbywał się II  Turniej Gier Planszowych. W turnieju wzięło udział 42 uczniów. Podobnie, jak w ubiegłym roku, zawodnicy walczyli o zwycięstwo w grach w trzech kategoriach: gry karciane, planszowe oraz gry na szachownicy. Okazało się, iż tradycyjne planszówki to świetna i mądra rozrywka, której towarzyszą wielkie emocje.  Zwycięzcą turnieju został K. Piotrkowicz, na drugim miejscu uplasowała się Z. Kwiatkowska, III miejsce zajął Jakub Kaszewski. Zwycięzcom i uczestnikom turnieju gratulujemy!


Zwycięzcami Turnieju Szachowego w kwietniu są: Z. Diller i S. Niedbałko (I miejsce), W. Mielcuch i J. Kaszewski (II miejsce) oraz A. Imbierska i H. Pacek (III miejsce). Gratulujemy!


W. Józefczyk, J. Kaszewski, S. Niedbałko wzięli udział w Mistrzostwach Pragi – Południe w Szachach, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 246 w Warszawie. Nasza szachowa drużyna nie stanęła na podium, ale godnie zaprezentowała szkołę, za co jej serdecznie dziękujemy.


W dniach 29 – 30 kwietnia w świetlicy świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas zajęć dzieci poznawały okoliczności powstania Konstytucji, jej twórców oraz znaczenie dla Polski. Wykonały też biało – czerwone kotyliony, które rozdane zostały uczniom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły.


Uczennice: K. Dąbrowska, B. Figurska, J. Gumowska, A. Karczewska, J. Nitka, J. Przyborowska wykonały w kwietniu prace na IV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Kocham Polskę” zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 33 w Katowicach oraz konkurs plastyczny „Moja ulubiona książka” zorganizowany przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe


Świąteczne kiermasze już na stałe wpisały się w kalendarz imprez naszej świetlicy. 5 kwietnia zaprosiliśmy społeczność naszej szkoły na kolejny, podczas którego można było nabyć wykonane w świetlicy, niepowtarzalne i wyjątkowe pisanki oraz wielkanocne ozdoby. Dochód z kiermaszu przeznaczony został dla Stasia Beredy – podopiecznego Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę.


Z przyjemnością informujemy, iż zwycięzcami Turnieju Szachowego w marcu są: W. Mielcuch i S. Niedbałko (I miejsce), Z. Diller i H. Pacek (II miejsce) oraz A. Imbierska i J. Kaszewski (III miejsce). Gratulujemy!


W marcu w świetlicy rozpoczął działalność Klub Młodego Odkrywcy, którego celem jest odkrywanie przez dzieci praw natury poprzez doświadczanie. Podczas pierwszych zajęć dzieci poznały właściwości cieczy nienewtonowskiej, nadmuchiwały balon za pomocą sody, octu i butelki oraz wykonały lampę lawę.


W marcu świetlicowi szachiści sprawdzali swoje umiejętności w pozaszkolnych rozgrywkach szachowych. A. Mytnik wziął udział w Turnieju szachowym na kategorię V i IV organizowanym przez SP nr 353 w Warszawie – Wesołej, natomiast F. Jaskułowski, J. Kaszewski, H. Kulesza, S. Niedbałko, H. Pacek oraz C. Syska rywalizowali z innymi miłośnikami królewskiej gry w XVI Turnieju Szachowym o Puchar Burmistrza Dzielnicy Targówek. Chłopcom bardzo dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.


26 marca 18 uczniów klas drugich i trzecich wzięło udział w kolejnej edycji świetlicowego konkursu „Mistrz zagadek”. Rozwiązywanie zagadek to zabawa, która ćwiczy wyobraźnię, uwagę i  myślenie. Zagadki, choć krótkie, a często nawet żartobliwe, nie zawsze łatwo odgadnąć. W naszym konkursie najlepiej udało się to M. Szczęsnej (I miejsce), M. Ostrowskiej (II miejsce) oraz J. Gumowskiej (III miejsce). Gratulujemy!


22 marca w świetlicy odbyło się kolejne w tym roku szkolnym przedstawienie Teatru Parandyk – „Baj i bajkoludki”. Tym razem dzieci bawiły się wraz z aktorami w teatr oraz zajrzały w jego kulisy. Dowiedziały się m.in. kim jest sufler, reżyser, maszynista, akustyk. Poznały różnorodne techniki aktorskie: pantomimę, inscenizację, piosenkę aktorską, maski, lalki. Dzieci brały czynny udział w przedstawieniu, razem z aktorami tworzyły spektakl oparty na niezapomnianych tekstach Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.


21 marca przybyła do nas oczekiwana z niecierpliwością Wiosna. Poznaliśmy ją bez trudu – miała zielone włosy, sukienkę w kwiaty oraz pełen ciepła uśmiech. Powitaliśmy ją piosenkami oraz tańcem do muzyki A. Vivaldiego. Zgodnie z tradycją utopiliśmy też marzannę.  Zadowolona Wiosna obiecała, że zostanie z nami aż do czerwca.


Oczekiwanie na nadejście nowej pory roku dzieci wykorzystały na prace ogrodnicze. Najpierw przygotowały i ozdobiły pojemniczki, a następnie posadziły w nich szczypiorek, rzeżuchę owies i pietruszkę. Przy okazji dowiedziały się, jakie warunki są niezbędne do rozwoju roślin. Teraz będą swoje roślinki pielęgnować i obserwować ich rozwój.


W lutym w rozgrywkach Turnieju Szachowego na podium uplasowali się: Z. Diller i S. Niedbałko (I miejsce), W. Mielcuch i H. Kulesza (II miejsce) oraz A. Imbierska i W. Kopeć (III miejsce). Gratulujemy!


W styczniu i lutym w świetlicy odbywał się konkurs taneczny „Just dance”. Swoje taneczne umiejętności zaprezentowało w nim 27 uczniów klas I – III. Najlepszymi w dotrzymywaniu kroku wirtualnym mistrzom tańca popularnej muzycznej gry okazali się: M. Szczęsna (I miejsce), A. Imbierska (II miejsce), N. Rogowska (III miejsce) oraz K. Chojnacki, N. Chraniuk, A. Świdzińska (wyróżnienia). Gratulujemy!


28 lutego odbył się w świetlicy Konkurs ortograficzny dla uczniów kl. II i III. Wzięło w nim udział 7 uczestników, z których najlepszą znajomością zasad poprawnej pisowni wykazały się: K. Dąbrowska (I miejsce), L. Drenkowska (II miejsce) oraz P. Woźniak (III miejsce). Gratulujemy!


14 lutego w świetlicy świętowaliśmy walentynki. Podczas zajęć dzieci poznały genezę święta, wspominały słynne bajkowe i książkowe pary przyjaciół i zakochanych, rozmawiały o okazywaniu uczuć, uczyły się mówienia komplementów. W czasie zabawy była okazja do lepszego poznania się oraz wykazania się swoimi umiejętnościami tanecznymi i sportowymi, a jej szczególnie oczekiwanymi momentami – odczytywanie walentynkowych liścików oraz wybór Królowej i Króla Balu. Uczniowie klas IV walentynki uczcili pieczeniem serduszkowych gofrów, którymi poczęstowali młodszych kolegów.


11 uczniów klas II i III wzięło udział w konkursie „Mistrz słowa”, który odbył się 19 lutego w świetlicy. Uczestnicy konkursu układali rozsypanki literowe, wyrazy z liter innego wyrazu oraz wymieniali słowa rozpoczynające się określoną sylabą. A wszystko pod presją szybko upływającego czasu. Z zadaniami najlepiej poradziły sobie: M. Szczęsna (I miejsce), A. Imbierska (II miejsce) oraz J. Nitka (III miejsce). Gratulujemy!


Zwycięzcami Turnieju Szachowego w styczniu zostali: G. Grochowska i S. Niedbałko (I miejsce), Z. Diller i Z. Brzozowski (II miejsce) oraz W. Mielcuch i H. Kulesza (III miejsce). Gratulujemy!


Świetliczaki nie zapomniały o święcie swoich babć i dziadków, których miłość, opiekę i wsparcie odczuwają każdego dnia.
Z tej okazji wykonały portrety, które razem z życzeniami, buziakami i gorącymi uściskami wręczyły 21 i 22 stycznia.  


W grudniu odbył w świetlicy Turniej Warcabowy. Wzięło w nim udział 24 uczestników, a na podium uplasowali się: S. Niedbałko (I miejsce), P. Biedrzycki (II miejsce) oraz H. Kulesza (III miejsce). Gratulujemy!


Z okazji świąt Bożego Narodzenia na zajęciach origami uczniowie wykonali 340 gwiazdek –  prezentów dla dzieci przebywających na leczeniu w Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie. Mamy nadzieję, że ten serdeczny podarunek spodobał się dzieciom. Wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do naszej akcji przynosząc torebki po herbacie bardzo dziękujemy!


W grudniu najlepszymi szachistami w świetlicy okazali się M. Grzebalska i S. Niedbałko (I miejsce), N. Leszczyk i M. Nitka (II miejsce) oraz A. Imbierska i Z. Brzozowski (III miejsce). Gratulujemy!


21 grudnia – tuż przed Świętami – w świetlicy odbył się konkurs wokalny na najładniejsze wykonanie kolędy. Tradycyjne polskie pieśni o narodzeniu Chrystusa wykonali uczniowie: M. Biniek, M. Bury, M. Gronkiewicz, J. Gruber, N. Kazior, K. Król, A. Nieckarz, M. i A. Płachta, B. Strzyga, A. Świdzińska, M. Walaszczak, E. Zaczek. Jury najbardziej spodobały się kolędy w interpretacji A. Świdzińskiej i N. Kazior (I miejsce), M. Burego (II miejsce) oraz M. i A. Płachty (wyróżnienie). Po zakończeniu występów konkursowych wszyscy wspólnie śpiewaliśmy ulubione kolędy. Uczestnikom oraz laureatom konkursu gratulujemy!


W dniach 17 – 19 grudnia odbył się świetlicowy kiermasz świąteczny. Jak co roku, uczniowie i wychowawcy świetlicy przygotowali bożonarodzeniowe rozmaitości: choinki, bombki, kartki, karnety do prezentów, ozdoby z filcu, stroiki, pierniki i ciasteczka, a nawet świąteczne woreczki zapachowe, które bardzo szybko znalazły swoich nabywców. Dochód z kiermaszu przeznaczony został dla Stasia Beredy – podopiecznego Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą.
Serdecznie dziękujemy wszystkim kupującym za hojność i życzliwe podejście do naszej inicjatywy.


7 grudnia do naszej świetlicy przybył Mikołaj razem ze swoimi pomocnikami. Dzieci przywitały go wierszem, a potem razem z Mikołajem bawiły się tańcząc, śpiewając piosenki, rozwiązując zimowe zagadki i krzyżówkę. Na koniec zabawy Mikołaj obdarował dzieci prezentami – świątecznymi choinkami, gwiazdkami i słodyczami oraz obiecał, że odwiedzi nas ponownie za rok.


Grudzień to czas przedświątecznych przygotowań, z którym nierozerwalnie łączy się zapach i smak piernika. 5 grudnia uczniowie klas czwartych piekli pierniczki w naszej świetlicy. Dzieci wycinały z piernikowego ciasta różne kształty, a upieczone ciastka ozdabiały lukrowanymi dekoracjami. Pierniczki były prezentem mikołajkowym dla młodszych świetliczaków, będzie je można także nabyć podczas bożonarodzeniowego kiermaszu świetlicy.


1 grudnia w Szkole Podstawowej nr 312 odbył się Turniej Szachowy zorganizowany przez Fundację 23. W turnieju z sukcesem wziął udział uczeń klasy drugiej Sebastian Niedbałko, zajmując 9 miejsce. Serdecznie gratulujemy!


W listopadowych rozgrywkach Turnieju Szachowego na podium uplasowali się: M. Grzebalska i S. Niedbałko (I miejsce), N. Leszczyk i M. Nitka (II miejsce) oraz G. Grochowska i K. Stempowicz (III miejsce). Gratulujemy!


28 i 30 listopada odbyły świetlicowe wróżby andrzejkowe. Najpierw dzieci dowiedziały się, na czym polegał ludowy zwyczaj katarzynek i andrzejek, a później rozpoczęło się przepowiadanie przyszłości. Wróżyliśmy z kart, kości i butelki, była wróżba 5 talerzyków, kolorowych listków oraz kubków przyszłości. Był krąg szczęścia, kram z marzeniami i serca z imionami. Każda kolejna wróżba wywoływała okrzyki radości, zdumienia lub przerażenia… Ale wszyscy pamiętaliśmy, że to tylko zabawa.


25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia – miękkiej, miłej w dotyku przytulanki, która pociesza, dodaje otuchy i pomaga zasypiać. W naszej świetlicy świętowaliśmy kilka dni, podczas których dzieci poznały historię święta, rozmawiały o swoich pluszowych ulubieńcach oraz o misiach z kart książek, z bajek i filmów. Nie zabrakło także piosenek o niedźwiadkach, zwłaszcza o tym, który mocno śpi… Dzieci uszyły również misiowe breloczki z filcu oraz utrwalały wizerunki swoich pluszowych przyjaciół w pracach plastycznych.


23 listopada naszą świetlicę ponownie odwiedził Teatrzyk Parandyk. Tym razem obejrzeliśmy spektakl „Czarodziejski koncert życzeń” – opowieść o dzieciach, które dzięki czarodziejskiemu kamykowi zaczęły rozumieć mowę zwierząt i wysłuchały smutnej opowieści mieszkańców lasu o niszczonej przez ludzi przyrodzie. Jak chronić nasze środowisko?  To pytanie, na które odpowiedzi szukały dzieci wraz z bohaterami przedstawienia.


21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. Jak co roku świetlica przyłączyła się do obchodów święta. W salach świetlicy pojawiły się plakaty zachęcające do okazywania sobie życzliwości, uczniowie i  nauczyciele obdarowani zostali kolorowymi serduszkami, wszyscy staraliśmy się być dla siebie szczególnie mili i serdeczni. Pamiętajmy również na co dzień, że uśmiech, ciepłe słowo czy życzliwy gest to okruchy dobra, które wracają do nas zwielokrotnione…


20 listopada odbył się w świetlicy Konkurs Recytatorski. W konkursie wzięło udział 12 uczniów klas drugich i trzecich: K. Dąbrowska, B. Figurska, G. Grochowska, A. Imbierska, J. Nagraba, J. Snopek, M. Sowa, W. Suchecka, M. Szczęsna, Sz. Wojciechowski, A. Woźniak, A. Zdrodowski. Wszyscy uczestnicy konkursu pięknie zaprezentowali swoje interpretacje wierszy polskich poetów, a jury, w którym obok nauczycieli zasiadali także przedstawiciele świetlicowej Rady Uczniów,  najwyżej oceniło występy A. Woźniak (I miejsce), M. Sowy (II miejsce) i K. Dąbrowskiej (III miejsce). Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za trud włożony w przygotowanie do konkursu.


13 listopada w Szkole Podstawowej nr 255 odbył się Turniej szachowy z okazji  setnej rocznicy odzyskania niepodległości dla dzieci z Pragi – Południe. Naszą szkołę reprezentowało 9 zawodników: M. Grzebalska, B. Kotarski, N. Leszczyk, A. Lipiecki, A. Mytnik, S. Niedbałko, M. Nitka, O. Patino, K. Stempowicz. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaciętą walkę o każdy punkt, a szczególne gratulacje kierujemy do M. Nitki, który zajął w turnieju wysokie 6 miejsce.


W październikowych rozgrywkach Turnieju Szachowego na podium uplasowali się: N. Leszczyk i S. Niedbałko (I miejsce), M. Grzebalska i K. Stempowicz (II miejsce) oraz G. Grochowska i M. Nitka (III miejsce). Gratulujemy


100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości nasza świetlica uczciła spotkaniem „Śpiewamy dla Niepodległej”, na którą zaprosiła społeczność naszej szkoły. Podczas spotkania uczniowie, rodzice i wychowawcy wspólnie wykonali 9 najbardziej lubianych i popularnych  pieśni żołnierskich z czasów walk Polski o niepodległość, a uczniowie klas czwartych: M. Biniek, S. Gałązka, M. Grzebalska, N. Leszczyk i K. Piotrkowicz przybliżyli nam historię ich powstania. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy swoją obecnością uświetnili naszą uroczystość.


Podczas zajęć plastycznych w świetlicy uczniowie: A. Badran, N. Baryłka, O. i F. Bełza, A. Bytniewski, Z. Diller, G. Frołow, M. Główczyński, A. Lipiecki, P. Osoba i A. Rogulski wykonali prace na konkurs „Kolorowa Niepodległa” zorganizowany przez IPN w Warszawie.


W październiku odbył się Turniej Warcabowy Dziewcząt, w którym wzięły udział uczennice klas pierwszych. Z przyjemnością informujemy, iż najlepszymi zawodniczkami w naszej świetlicy okazały się: W. Mielcuch (I miejsce), G. Frołow (II miejsce) oraz M. Płachta (III miejsce). Gratulujemy!


21 października uczestnicy świetlicowych zajęć szachowych: M. Grzebalska, S. Niedbałko i T. Siekierzyński wzięli udział w zawodach Szachy w Ratuszu – Bielany 2018 zorganizowanych przez Bielański Ośrodek Kultury. Nasi szachiści sprawdzili swoje umiejętności w grze z uczniami innych warszawskich szkół i zdobyli punkty w rankingu indywidualnym.


Ziemniak to warzywo zdrowe i wszechstronne – można z niego przyrządzić wiele rodzajów dań. Niezmiennie króluje na polskich stołach w czasie chłodniejszych pór roku. 10 października również uczniowie klas IV uczęszczający do świetlicy postanowili wykorzystać jego zalety przygotowując smaczną ziemniaczaną sałatkę.


W dniach 4 – 9 października odbyła się VII Świetlicowa Spartakiada. W tym roku uczestniczyło w niej 26 zawodników, którzy nie szczędząc sił i zapału, sprawdzało swoje umiejętności w 5 konkurencjach: skoku w dal, skokach na skakance, rzutach do celu, grze w golfa oraz konkurencji „Złap piłkę”. Z przyjemnością informujemy, iż w tym roku najlepszymi okazali się: M. Sowa (10 punktów) oraz K. Stempowicz i J. Nagraba (9 punktów). Wszystkim zawodnikom oraz zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


Wakacyjne wspomnienia utrwaliły A. Bielak, Z. Diller, I. Siwiecka, H. Sztonyk, E. Wołosiuk wykonując prace na XV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Pocztówka z wakacji”.


5 października obchodziliśmy w świetlicy Światowy Dzień Uśmiechu.  Święto to obchodzone jest  od 1999 r., przypada w pierwszy piątek października, a jego pomysłodawcą był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu tzw. „smiley face”. Śmiechu nie brakowało dzięki obecności klauna, podczas oglądania i odgadywania znaczenia wesołych scenek, czytania dowcipów, wspólnego projektowania naszej uśmiechniętej buźki, a największego ponuraka rozbawił konkurs na śmieszną minę. „Uśmiech to skrzywienie, które wszystko prostuje”, polecamy go więc na każdy dzień.


Jesień to pora roku, która cieszy bogactwem barw przyrody oraz obfitością warzyw i owoców  na naszych stołach. 3 października Pani Jesień odwiedziła naszą świetlicę. Przyniosła kosz pełen darów. Dzieci dla gościa wykonały piosenkę i taniec, wykazały się wiedzą na temat jesiennej przyrody oraz sprawnością w drużynowych zawodach „rzucania orzeszkami”.


Rozpoczęły się zmagania uczniów w Świetlicowym Turnieju  Szachowym. W pierwszym miesiącu roku szkolnego najlepszymi szachistami się: N. Leszczyk i S. Niedbałko (I miejsce), G. Grochowska i K. Stempowicz (II miejsce), M. Grzebalska i T. Siekierzyński  (III miejsce). Wszystkim uczestnikom turnieju życzymy powodzenia, a zwycięzcom wrześniowych rozgrywek gratulujemy.


2 października uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w świetlicy w lekcji „Historia pewnej niedźwiedzicy, czyli dzieje Baśki Murmańskiej”, którą przeprowadziła p. Edyta Gula z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Barwna historia niedźwiedzicy przygarniętej w północnej Rosji, a następnie przyjętej na stan do batalionu Murmańczyków dowodzonego przez płk. Juliana Skokowskiego  przybliżyła dzieciom historię Polski z okresu odzyskiwania niepodległości w 1918 roku. Za ciekawą lekcję serdecznie dziękujemy.


25 września odbyły się wybory do świetlicowej Rady Uczniów. Kandydowało do niej 9 uczniów, którym nie brak ciekawych pomysłów  i chęci do pracy na rzecz innych: K. Dąbrowska, B. Figurska, M. Kasperski, A. Nowicka, K. Piotrkowicz, N. Rogowska, W. Suchecka, A. Woźniak i J. Zielińska. W demokratycznym  głosowaniu świetliczaki wybrały do Rady: N. Rogowską (przewodnicząca), K. Dąbrowską, K. Piotrkowicza oraz M. Kasperskiego. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej działalności.


21 i 25 września w świetlicy odbyła się uroczystość pasowania na świetliczanina uczniów klas pierwszych. Aby znaleźć się w gronie świetliczaków nasi najmłodsi koledzy pozytywnie przeszli „próbę Pinokia”, „próbę Kopciuszka” oraz „próbę uśmiechu” wykazując się znajomością zasad zachowania obowiązujących w świetlicy, sprawnością w szybkim segregowaniu klocków oraz  umiejętnością zachowania powagi podczas zjadania cytryny. Uroczystość była okazją do wspólnej zabawy, a zakończył ją słodki poczęstunek.